Artykuły

Kraków. O kumulacji premier w Starym Teatrze

We wtorek 11 czerwca o godz. 19.30 po raz kolejny zapraszamy do krakowskiego Klubu pod Jaszczurami na spotkanie z twórcami Starego Teatru, w ramach cyklu Sztuka Wyboru - Sztuka Odbioru.

Tym razem naszymi gośćmi będą Sebastian Majewski i Goran Injac, a także Michał Kmiecik i Iga Gańczarczyk.

Pretekstem do spotkania jest bezprecedensowa kumulacja premier w weekend 21-23 czerwca, która domyka program pierwszego sezonu pod nową Dyrekcją w Starym Teatrze. W rozmowie prowadzonej przez Dagmarę Bator i Różę Szafranek poznamy bliżej szczegóły i kulisy projektów "Być jak Steve Jobs. Bohaterowie polskiej transformacji. Ballada o lekkim zabarwieniu heroicznym", "BITWA WARSZAWSKA 1920" oraz "WANDA".

Nowi dyrektorzy "szeroko otwarli bramę dla tych, którzy jeszcze tu nie pracowali" - Monika Strzępka, Paweł Passini i Marcin Liber znaleźli się w tym gronie. Dotykają tematów i postaci anektowanych przez historię, mitologię i popkulturę. Co łączy Piłsudskiego, księżniczkę Wandę i Steve'a Jobsa? Opisy projektów zastrzegają przede wszystkim, czym te spektakle nie są i w jaki sposób wymykają się najprostszym skojarzeniom, szukając raczej związków ze współczesnością, stawiając pytania o determinizm i ocenę postaw w zależności od momentu historycznego. Każdy z nich proponuje poruszanie się pomiędzy różnymi płaszczyznami przestrzeni i czasu, poszukiwanie analogii, powiązań, odnajdywanie przyczyn. Na pierwszy plan wyciągnięte zostają decydujące momenty przełomu oraz realia urządzania się w nowej rzeczywistości, a po nich - pytanie o determinizm i ocenę postaw.

***

NASI GOŚCIE

Sebastian Majewski - reżyser, dramaturg, aktor i scenograf, od stycznia 2013 roku na stanowisku Zastępcy Dyrektora ds. Artystycznych Starego Teatru. Urodził się w 1971 r. we Wrocławiu, ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i przez kilka lat związany był z Teatrem Wierszalin w Supraślu, gdzie zadebiutował w 1997 r. jako reżyser sztuką "Prawiek i inne czasy" Olgi Tokarczuk. Jest założycielem wrocławskiej niezależnej Sceny Witkacego. W roli dramaturga debiutował w 2006 r. w spektaklu "Transfer!" Jana Klaty, z którym do dzisiaj tworzy artystyczny - a ostatnio również dyrektorski - tandem. W latach 2008-2012 był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, umacniając jego pozycję jako jednej z najlepszych polskich scen.

Goran Injac - kurator projektów międzynarodowych i okołospektaklowych projektów artystycznych Starego Teatru. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie w Belgradzie oraz języki i literaturę porównawczą na Uniwersytecie w Nowym Sadzie, w Serbii. Odbył także podyplomowe studia z językoznawstwa komparatywnego oraz literatury porównawczej na kilku europejskich uniwersytetach: w Anglii, Norwegii i Austrii. W wolnym czasie wykłada na uniwersytecie. Innego nie ma.

Michał Kmiecik - dramaturg spektaklu Być jak Steve Jobs

Iga Gańczarczyk - autorka projektu teatralno-radiowego Przynęta

***

SPEKTAKLE

"Być jak Steve Jobs. Bohaterowie polskiej transformacji. Ballada o lekkim zabarwieniu heroicznym"

Michał Kmiecik, reż. Marcin Liber / premiera 21.06.2013 r.

BYĆ JAK STEVE JOBS nie jest teatralizowana biografią szefa i guru firmy Apple - Steva Jobsa. Dla Marcina Libera - reżysera, Michała Kmiecika - dramaturga oraz zespołu Narodowego Starego Teatru to próba zmierzenia się z żywą historią polskiej transformacji ustrojowej i ekonomicznej. Spektakl jest równoległą historią polskich przemian oraz rozwoju kariery Jobsa. To podjęcie dyskusji na temat zmian jakie zaszły w Polsce od 1989 roku z perspektywy trzech pokoleń - ludzi, którzy budowali polski turbokapitalizm, 40-latków, którzy kontestowali zmiany a dziś sięgają po władzę oraz pokolenia wychowanego w nowych realiach, które otwarcie zadają pytania o błędy popełnione w procesie transformacji i sugeruje potrzebę rozliczeń i zmian.

*

"BITWA WARSZAWSKA 1920"

Paweł Demirski, reż. Monika Strzępka / premiera 22.06.2013 r.

Spektakl duetu Strzępka/Demirski - jak można się domyślić - nie będzie freskiem historycznym analizującym przyczyny i następstwa tak zwanego cudu nad Wisłą, dzięki któremu Polacy powstrzymali Armię Czerwoną. Raczej szukaniem odpowiedzi na pytanie: co właściwie oznacza niepodległość, o co toczyła / toczy się gra, co nasz dziadek / pradziadek miał z tego, że w owym czasie bolszewicy nie weszli w głąb Europy? () Twórców bardziej jednak interesuje współczesna Polska oraz świat, który otacza nas tu i teraz. () Jak deklarują, ich celem nie jest jednak kolejna łatwa krytyka narodowych cech, przeciwnie - refleksja, że być może właśnie dzięki nim niektóre rzeczy mogły / mogą zdarzyć się "tylko w Rzeczpospolitej".

*

"WANDA"

Sylwia Chutnik, Patrycja Dołowy, reż. Paweł Passini / premiera 23.06.2013 r.

Paweł Passini, Sylwia Chutnik i Patrycja Dołowy badają tajemniczą postać krakowskiej Wandy, która nie chciała Niemca. Przyglądają się jej, jak wpada do Wisły, jak urządza sobie nowe życie na jej dnie. Patrzą też w stronę widowni: kim dla nas jest opowieść o samobójstwie w nie swoim imieniu i czy jest nam w ogóle potrzebna?

*

"Przynęta"

audioperformans

scenariusz i reżyseria: Iga Gańczarczyk, Magda Stojowska / premiera 15.06.2013 r.

***

O CYKLU

Współczesna kultura oferuje ogromne bogactwo dzieł i wydarzeń, spośród których zmuszeni jesteśmy nieustannie wybierać. Czym się kierować? Jak odnajdywać w tym potopie to, co godne uwagi? Jak odczytywać teksty zaskakujące, trudne, niecodzienne?

Podczas spotkań SZTUKA WYBORU - SZTUKA ODBIORU chcemy poznawać i mierzyć się z odczytywaniem dzieł nieodkrytych, a godnych polecenia i uwagi. Chcemy uczyć się sztuki wyboru oraz odbioru sztuki - od najlepszych. Chcemy, by była to zarówno przestrzeń nauki, jak i otwartej dyskusji.

W pierwszym cyklu koncentrujemy się na teatrze oraz literaturze, a w tym "buszowaniu" pomagać nam będą znawcy ze Starego Teatru i Lekcji czytania - akcji społecznej Tygodnika Powszechnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji