Artykuły

Białystok. Stypendia prezydenta rozdane

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku przyznał sześciu młodym artystom stypendia na łączną kwotę 40 tys. zł. Twórcy zajmują się działalnością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Do Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Białymstoku, do 30 kwietnia 2013 r., wpłynęło 31 wniosków w sprawie przyznania stypendium artystycznego młodym twórcom w II półroczu 2013 r., w następujących dziedzinach:

fotografia, muzyka, sztuka filmowa, sztuki wizualne, taniec, teatr, upowszechnianie kultury.

Edyta Rembała otrzymała 8 tysięcy złotych na projekt filmu pt: "Father". Stypendium obejmuje realizację krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Opowiada on o współczesnym idolu, jakim dla każdego dziecka może być jego własny ociec. Tytułowy "Father" widziany jest oczami pięciu dorosłych córek. Kobiety opowiadają o różnych perypetiach, trudnych czasach, sile, dobroci, ale też błędach rodzica w kontekście Podlasia i Białegostoku w latach 80 i 90-tych.

Kolejną stypendystką (8 tys. zł) jest Joanna Stelamszuk-Troc [na zdjęciu w spektaklu "Ja j u poli verboju rosła"]. Pieniądze otrzymała na realizację spektaklu inspirowanego tradycyjną kulturą białoruską - "Księgą cudów przed ikoną Matki Bożej w Starym Korninie dokonanych". Stypendium obejmuje powstanie spektaklu teatralnego, który będzie grany w języku białoruskim.

Joanna Sitko, również otrzymała 8 tys. zł. Jej projekt "Odgłosy bieli" wpisuje się w sztuki wizualne. Stypendium obejmuje realizację instalacji video, składającej się z pięciu prześwitujących odpowiednio ekranów. Na każdym z nich będą wyświetlone fragmenty wywiadów z zesłańcami na Sybir. W odróżnieniu od dotychczasowych wywiadów z Sybirakami, stypendystka będzie kładła nacisk na obraz, emocje, a nie na historię.

Z kolei Paweł Grześ, fotograf otrzymał od prezydenta 6 tys. zł na projekt "Zgniłe w zdrowym". Będzie realizował projekt fotograficzny dotyczący procesu destrukcji wśród młodego pokolenia białostoczan.

Następnym stypendystą jest Tomasz Koszewnik. Pieniądze, również 6 tys. zł, otrzymał na projekt "Kukułcze gniazdo". Stypendium obejmie realizację wystawy zbudowanej w oparciu o elementy powstałe podczas warsztatów twórczych z dziećmi z ośrodka opiekuńczego.

4 tys,. zł. dostała Maria Kraśnicka. Jej projekt "Miejskie wideo - ilustracje" obejmuje stworzenie wizualizacji promujących Białystok. Tematem będą obiekty wpisane do rejestru zabytków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji