Artykuły

Gliwice. Musicalowy "Mały Książę" w GTM

Choć autor już na pierwszych kartach wytłumaczył się swoim małym czytelnikom, pisząc: "Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu", to bez wątpienia napisał tekst w tej samej mierze dla dzieci, co dla dorosłych, bo "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego czyta się w życiu minimum dwa razy.

Wskazane jest jednak dla życiowej przyjemności co dekadę. Bo rozważania na temat kapelusza lub węża, który zjadł słonia, zastanawianie się, dlaczego dorośli są tak zakochani w cyfrach, lub mądrości o oswajaniu i znajdowaniu przyjaciół, zawsze będą czytane na nowo.

Jak mawia główny bohater: "Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania" - należy więc wracać do tej specyficznej instrukcji obsługi świata jak najczęściej.

Złotowłosy chłopiec po raz pierwszy wyruszy w swoją teatralną podróż w piątek 31 maja o godzinie 19. W drodze castingu wybrano do gliwickiej produkcji aż czterech książąt, którzy będą zamiennie grać w widowisku, jakie przygotowywane jest na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego.

- Z pomysłem na adaptację "Małego Księcia" nosiłem się już od wielu lat. Przygotowanie gliwickiej wersji tej opowieści powierzyłem Cezaremu Domagale, który ma w Polsce nieoficjalny monopol na ten tytuł. Oglądałem wcześniej kilka wersji jego spektakli, które wystawia się na deskach teatrów w całym kraju, i były naprawdę doskonałe - mówił w jednym z wywiadów dyrektor GTM Paweł Gabara.

Faktycznie Cezary Domagała po raz pierwszy tytuł ten zaproponował aż 20 lat temu w Radomiu i następnie przygotował go na kilkunastu scenach od warszawskiej Romy po nasze Zabrze czy Sosnowiec.

Dla gliwickiej muzycznej sceny najnowszy "Mały Książę" będzie mieć mocno rozbudowaną część wokalno-taneczną, jak na widowiskowy musical przystało. Większa część akcji spektaklu odbywa się w kosmosie, którego scenografia zostanie stworzona przy użyciu najnowszych technologii - autorem projekcji wideo jest Dawid Kozłowski, wykładowca w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a autorką scenografii oraz kostiumów Małgorzata Szydłowska - współzałożycielka stowarzyszenia teatralnego Łaźnia Nowa w Krakowie.

Choreografię przygotowała Marta Domagała, artystka współpracująca z warszawskim teatrem Rampa.

Premierowy tytuł w repertuarze GTM można znaleźć także między 1 a 12 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji