Artykuły

Kraków. Strzępka, Liber i Passini w jeden weekend w Starym

Intrygująco zapowiada się weekend 21-23 czerwca w Starym Teatrze. Finałem projektu BIO.S, który teatr realizował od początku roku będą trzy premiery: "Być jak Steve Jobs" Kmiecika/Libera, "Bitwa Warszawska jedendziewięćdwazero" Strzępki/Demirskiego i "Wanda" Chutnik/Dołowy/Passinego.

21.06.2013, Scena Kameralna (ul. Starowiślna 21)

BYĆ JAK STEVE JOBS nie jest teatralizowaną biografią szefa i guru firmy Apple - Steva Jobsa. Dla Marcina Libera - reżysera, Michała Kmiecika - dramaturga oraz zespołu Narodowego Starego Teatru to próba zmierzenia się z żywą historią polskiej transformacji ustrojowej i ekonomicznej.

Spektakl jest równoległą historią polskich przemian oraz rozwoju kariery Jobsa.

To podjęcie dyskusji na temat zmian jakie zaszły w Polsce od 1989 roku z perspektywy trzech pokoleń - ludzi, którzy budowali polski turbokapitalizm, 40-latków, którzy kontestowali zmiany, a dziś sięgają po władzę oraz pokolenia wychowanego w nowych realiach, które otwarcie zadają pytania o błędy popełnione w procesie transformacji i sugeruje potrzebę rozliczeń i zmian.

***

22.06.2013 Duża Scena (ul. Jagiellońska 1)

BITWA WARSZAWSKA JEDEN DZIEWIĘĆ DWA ZERO

Spektakl duetu Strzępka / Demirski - jak można się domyślić - nie będzie freskiem historycznym analizującym przyczyny i następstwa tak zwanego cudu nad Wisłą, dzięki któremu Polacy powstrzymali Armię Czerwoną. Raczej szukaniem odpowiedzi na pytanie: co właściwie oznacza niepodległość, o co toczyła / toczy się gra, co nasz dziadek / pradziadek miał z tego, że w owym czasie bolszewicy nie weszli w głąb Europy?

W przedstawieniu pojawią się znane postaci historyczne, takie jak Piłsudski, Witos, Broniewski; nie zabraknie też Matki Polki. Twórców bardziej jednak interesuje współczesna Polska oraz świat, który otacza nas tu i teraz. Świat, w którym pewne rzeczy przestały już działać, pewne rozwiązania przestały się sprawdzać, a nowe jeszcze nie zostały znalezione. Jak deklarują, ich celem nie jest jednak kolejna łatwa krytyka narodowych cech, przeciwnie - refleksja, że być może właśnie dzięki nim niektóre rzeczy mogły / mogą zdarzyć się "tylko w Rzeczpospolitej".

***

23.06.2013 Nowa Scena (ul. Jagiellońska 1)

"WANDA"

Wanda skoczyła do wody i co teraz? Czy jeden z ważniejszych mitów odbija się we współczesnych twarzach czy jest raczej niepokojącą historią o martyrologicznych tęsknotach?

Paweł Passini, Sylwia Chutnik i Patrycja Dołowy badają tajemniczą postać krakowskiej Wandy, która nie chciała Niemca. Przyglądają się jej, jak wpada do Wisły, jak urządza sobie nowe życie na jej dnie. Patrzą też w stronę widowni: kim dla nas jest opowieść o samobójstwie w nie swoim imieniu i czy jest nam w ogóle potrzebna?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji