Artykuły

Lublin. Teatr w Noc Kultury

Teatr im. Osterwy przygotował na tegoroczną Noc Kultury (8/9 czerwca) dwa wydarzenia.

O godz. 20:00 odbędzie się próba otwarta spektaklu "Bliżej" Patrica Marbera (tylko dla widzów dorosłych). Natomiast o godzinie 23:00 kolejne czytanie performatywne w ramach projektu Wielkie Księstwo Dramatu. Tym razem będzie to polski dramat "Licheń story" Jarosława Jakubowskiego.

Rezerwacje dwuosobowych wejściówek na Noc Kultury będą przyjmowane telefonicznie (81 532 44 36/81 532 42 46) od 27 maja od godz. 12:00. Zarezerwowane wejściówki należy odebrać w kasie teatru w dniach 1-5 czerwca, a nieodebrane wejściówki przepadają. Jedna osoba może zarezerwować po jednej wejściówce na oba wydarzenia.

Spektakl "Bliżej" to współczesna opowieść o zawikłanych związkach międzyludzkich. Czwórka bohaterów w sieci miłości, seksu i zdrad, które prowadzą do zagubienia i samotności. Spektakl powstaje z inicjatywy najmłodszego pokolenia aktorów teatru pod opieką artystyczną Artura Tyszkiewicza.

W czasie tegorocznej Nocy Kultury Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza na kolejną odsłonę projektu Wielkie Księstwo Dramatu, w ramach którego proponowane są lubelskiej publiczności cykliczne spotkania z najnowszym dramatem ukraińskim, polskim, litewskim i białoruskim. Po zeszłorocznym czytaniu dwu współczesnych dramatów ukraińskich tym razem Teatr zaprasza na spotkanie z polską dramaturgią najnowszą, którą będzie reprezentować sztuka Jarosława Jakubowskiego "Licheń story".

Opieka reżyserska: Rafał Sabara

Jarosław Jakubowski to laureat nagród dramaturgicznych, autor głośnego m.in. Generała (dramatu osnutego wokół postaci Wojciecha Jaruzelskiego) zrealizowanego w warszawskim Teatrze IMKA i wyróżnionego podczas Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2012 roku. "Licheń story" przedstawia losy kilkunastu bohaterów związanych z pojawiającym się w tytule sanktuarium. W nieoczywisty, daleki zarówno od banalnej deklaratywnej religijności, jak i prostackiego rechotu z tzw. ludowej pobożności Jakubowski stawia w centrum swej sztuki pytania o wiarę. I to nie tyle o jej ogólną kondycję, co raczej o rolę religijnych doświadczeń w konkretnych, zwyczajnych, choć jakże często pokręconych ludzkich losach. Swoje postaci obiera niczym cebulę, odzierając je ze stereotypów pokazuje, że bez względu na to, czy jest to tracący wiarę biskup czy prymitywny parkingowy - to każdy ma prawo do swojego dramatu. Czytaniu sztuki podczas Nocy Kultury towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone jej tematyce i rozmowa z autorem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji