Artykuły

Amerykańskie wizje Egiptu

Na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego jutro uczestniczyć będziemy w premierze bez precedensu. Po raz pierwszy w historii łódzkiej sceny odbędzie się tu polska prapremiera opery amerykańskiej. Jej akcja toczy się w XV wieku p.n.e. w Egipcie.

Operą tą będzie "Echnaton" Philipa Glassa, artysty uznawanego za jednego z najwybitniejszych kompozy­torów amerykańskich. Publiczności w Polsce bardziej znany jest jako autor muzyki do wielu filmów, m.in. do "Koyaanisqatsi", "Truman Show" i "Kundun - życie Dalajlamy".

W swoim dorobku kompozytor­skim Glass ma trzy opery. Wszystkie oparte są na wątkach biograficznych. Prócz "Echnatona" są to: "Einstein on the Beach" (o geniuszu Einsteina) i "Satyagraha" (o Gandhim).

Philip Glass urodził się w 1937 roku w Baltimore, w stanie Mary­land, gdzie przez pewien czas praco­wał w radiu swojego ojca. Studiował skrzypce, flet, harmonię i kompozy­cję. W 1956 roku rozpoczął naukę w nowojorskiej Julliard Musie School, gdzie kompozycję studiował u Dariusa Milhauda.

W wieku 27 lat przyjechał do Pa­ryża na studia do Nadii Boulanger. Tam poznał i zaprzyjaźnił się z hindu­skim kompozytorem i muzykiem Ravi Shankarem. Od tego momentu zain­teresował się muzyką hinduską i afry­kańską, przenosząc jej elementy do własnych utworów.

Jego początkowe kompozycje były utrzymane w stylu zachowawczym. Pod wpływem Shankara zaczął inte­resować się także kulturą Indian ame­rykańskich (kompozycja "Koyaanisqatsi", później także muzyka do słyn­nego filmu pod tym tytułem). A rok 1967 spędził w Tybecie.

Po powrocie do Stanów Zjednoczo­nych w końcu lat 60. utworzył własną formację "Philip Glass Ensemble", i razem z nią występował. Na dobre za­jął się też komponowaniem.

W 1976 jego pierwsza opera "Ein­stein on the Beach" została wystawio­na przez Roberta Wilsona w Avignonie. Dwa lata później w Rotterdamie wystawiono po raz pierwszy "Satya­graha" - operę o Gandhim. Wówczas zaczęto Glassa nazywać minimalistą, czemu sam zresztą sprzeciwiał się.

Jego współpraca z filmem rozpo­częła się w 1983 roku. Pierwszą kom­pozycją była muzyka do filmu "Koya-anisqatsi". W 1992 roku Metrtopolitan Opera zamówiła u niego operę z okazji pięćsetlecia odkrycia Ameryki przez Kolumba pt. "The Voyage". Wszelkie dostępne źródła milczą jednak na temat, czy Glass z zamówienia

wywiązał się. Cztery lata później skomponował natomiast oryginalną muzykę na inaugurację Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Glass zaliczany jest dziś do kultowych, a przy tym najpoważniejszych kompozytorów amerykańskich. I czy mu się to podoba, czy nie, określany jest jako przedstawiciel minimalizmu. Minimal music zaś jest nurtem we współczesnej muzyce w Europie słabo znany, który wyłonił się w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Obok określenia minimal music stosowane jest także określenie repetitive musie (muzyka repetytywna). Istotą jej jest radykalna selekcja dźwięków, współbrzmień, barw mu­zycznych i rytmów oraz obsesyjna po­wtarzalność jako zasada kształtowa­nia toku muzycznego. Minimalizm wywodzi się z idei Johna Cage'a.

Światowa prapremiera "Echnato­na", skomponowanego w 1983 roku, odbyła się rok później w Stuttgarcie. Historia kilkunastoletniego egipskie­go faraona, który sprawował władzę w XV wieku p.n.e., ujęta jest w dwa ak­ty. Muzyka, charakterystyczna dla Glassa, mimo obsesyjności rytmicznej i pewnego natręctwa półtonów, jest wspaniała. Tytułową partię kompozy­tor napisał dla kontratenora, któremu partneruje sopran Nefretete. Co cie­kawe, orkiestra gra tutaj bez skrzy­piec.

W łódzkiej realizacji w głównych partiach występować będą: jako Ech­naton - Piotr Łykowski i Tomasz Raczkiewicz, jako Nefretete - Monika Cichocka i Agnieszka Makówka. Usły­szymy też Zenona Kowalskiego, Bory­sa Ławreniwa, Katarzynę Nowak i Piotra Micińskiego.

Przedstawienie reżyseruje Hen­ryk Baranowski, autorką choreografii jest Iliana Alvarado. Kierownik mu­zyczny, dyrektor Tadeusz Kozłowski poprowadzi przedstawienie od pulpitu dyrygenckiego.

"Echnatona" po raz pierwszy zo­baczymy jutro o godz. 19. Na drugi spektakl teatr zaprasza w niedzielę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji