Artykuły

Gdańsk. Projekty edukacyjne u Szekspira

Festiwalowi Szekspirowskiemu tradycyjnie towarzyszy rozbudowany program edukacyjny. W tym roku swą kulminację podczas festiwalu będą miały dwa wyjątkowe projekty edukacyjne, które przygotował Gdański Teatr Szekspirowski.

Pierwszy to "KONTRO/WERSJE" - próba przybliżenia osobom młodym tematyki i technik realizacji współczesnych sztuk teatralnych.

- Z naszych doświadczeń wynika, że kontrowersyjne środki wyrazu nowoczesnego "post-dramatycznego" teatru (takie jak porzucenie tekstu dramatycznego, ucieczka od sensu, od tradycyjnie rozumianej akcji, od psychologicznie zarysowanych postaci, symultaniczność, obsesja cielesności itp.) są dla uczniów nie tylko problematyczne, ale i krępujące - mówi Anna Ratkiewicz-Syrek, specjalista ds. edukacji GTS. - Doszliśmy do momentu, w którym młodzież w większości wypadków reaguje śmiechem na podobne realizacje sceniczne, nie próbuje nawet szukać odpowiedzi na pytanie: w jakim celu to, co widzą, zostało przedstawione Zamierzamy pokazać uczniom, że istnieją też inne "wersje"; że za pomysłami reżyserów kryją się konkretne intencje. Chcemy, aby sztuka nowoczesna przestała wydawać się młodym ludziom obca i niezrozumiała.

Innym, równie ważnym celem, jest próba przedstawienia możliwości, jakie wniosła do teatru nowoczesna technika i komputeryzacja. W projekcie weźmie udział 15 szkół z województwa pomorskiego - w każdej będzie to grupa uczniów licząca około 15-20 osób.

Drugi projekt to "Szeksploracje Kultury". Metaforyczny tytuł wynika z przekonania, że poprzez praktyczne "eksploracje" wielowiekowego dziedzictwa kulturowego można odczytywać teksty Szekspira oraz jego epokę tak, aby były to tematy nadal aktualne.

Projekt ma na celu zapoznanie odbiorców z Polski i Norwegii z kulturowym dziedzictwem Szekspira (jego obecnością w filmie, sztuce, literaturze), a także, co równie ważne, aby ta tematyka służyła do poznawania swojej własnej historii. Projekt realizowany będzie w Gdańsku, Oslo i Bergen. Odbędą się szkolenia dla nauczycieli.

- Pokażemy uczestnikom, jak czerpać z własnego dziedzictwa kulturowego i twórczo wykorzystywać własną historię - mówi Anna Ratkiewicz-Syrek. Planowane są również międzynarodowe warsztaty. Odbędzie się ogólnopolska konferencja dotyczącą obecności Szekspira w sztuce filmowej, przegląd wyreżyserowanych przez nauczycieli spektakli i filmów młodzieżowych. Będą konkursy, wystawa prac młodzieżowych oraz wizyty studyjne polskich uczestników projektu w Oslo i Bergen.

Kulminacyjny punkt działań to "Shakespeare Camp" polsko-norweski obóz młodzieżowy, nastawiony na intensywną pracę nad wzajemnym poznaniem swoich kultur i przygotowanie wspólnego - wielojęzykowego - spektaklu. Zostanie on zaprezentowany na XVIII Festiwalu Szekspirowskim.

Projekt "KONTRO/WERSJE" dofinansowuje Ministerstwo Kultury, na "Szeksploracje Kultury" wsparcie zostało udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji