Artykuły

Arkadia

Do dziś badaczy życia poety lorda Byrona fascynuje jego nagły i tajemniczy wyjazd z Anglii aż na dwa lata. Tom Stoppard, autor "Arkadii", sugeruje, że romantyk uciekł, zabiwszy męża swojej kochanki

Akcja sztuki, której premierę zobaczymy jutro na dużej scenie Teatru Polskiego, to­czy się w dwóch planach czaso­wych, ale w jednym miejscu, w wiejskiej posiadłości Sidley Park w Derbyshire. Czas obejmuje po­czątek XIX wieku i współczesność. Obie epoki wzajemnie się przenika­ją i dopełniają.

Bohaterami XIX-wiecznego wąt­ku są mieszkańcy posiadłości - bo­gata i utytułowana rodzina Coverly oraz ich goście: Lady Croom, ar­chitekt Richard Noakes zakładają­cy ogród, trzynastoletnia Thomasi-na Coverly - utalentowana i wraż­liwa uczennica niewiele od niej starszego guwernera Septimusa Hodge'a (rówieśnika Byrona ze szkoły i studiów), kiepski poeta Ezra Chater, zdradzany przez małżon­kę, a także inni.

Współcześnie do posiadłości przyjeżdżają m.in. Hanna Jarvis - badaczka przeszłości i prof. Bernard Nightingale. Zajmują się XIX-wiecznymi zagadkami i w sta­rych listach znajdują trop roman­tycznej afery. W jednym z nich Ezra Chater, zdradzany małżonek, wzywał na pojedynek młodego gu­wernera...

"Arkadia" została napisana w 1993 r. Tom Stoppard, jeden z najwybitniejszych współczesnych brytyjskich dramaturgów, mi­strzowsko zawikłał jej wątki. Sztu­ka jest komedią kryminalną z wple­cionymi w nią rozmowami, np. o rachunku różniczkowym, maszy­nie parowej czy pożarze Biblioteki Aleksandryjskiej.

Krzysztof Babicki, dyrektor Teatru im. Osterwy w Lublinie, reżyseruje "Arkadię" już po raz trzeci. 11 lat temu w gdańskim Teatrze Wybrzeże od­była się jej polska prapremiera, a potem Babicki zrealizował spek­takl w Lublinie. Fascynuje go niez­mienność dramatów namiętności, pasji naukowych, takich samych mimo upływu czasu. - Sztuka zderza kontrastowe po­stawy życiowe: głębokiego huma­nizmu z małością, zawiścią i za­zdrością - mówi reżyser. - Gorzki tytuł wskazuje rajskie miejsce, któ­re niestety zostało zbrukane przez ludzi. Ale trzeba go szukać, bo w szukaniu jest nadzieja - dodaje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji