Artykuły

Warszawa. Spotkanie z reżyserem kazachskim w IT

22 maja o godz. 17 w Instytucie Teatralnym odbędzie się dyskusja "Bolat Atabajew - artysta wobec systemu autorytarnego. Co Europa może zrobić dla Kazachstanu?", z udziałem Bolata Atabajewa, Adama Michnika i Romana Pawłowskiego.

Jaki wpływ na aktualne problemy społeczne mogą mieć kultura i sztuka w krajach rządzony przez autorytarne reżimy? Jaki jest potencjał słowa i gestów w obliczu zagrożonych praw człowieka? Czy kultura może przypomnieć Europie o wyższości solidarności z prześladowanymi i pragnącymi wolności nad realpolityk podporządkowanej interesom gospodarczym i wizją fałszywej stabilności?

Reżyser Bolat Atabajew jest w swojej ojczyźnie - Kazachstanie, legendą teatru. Sławę przyniosły mu inscenizacje inspirowane teatrem niemieckim. Artysta podkreśla przy tym, że dzieła Goethego, Schillera czy Brechta nauczyły go krytycznej postawy wobec rzeczywistości. Atabajew daje temu wyraz otwarcie krytykując dyktaturę w Kazachstanie, kontrolę swobód obywatelskich, mediów i życia politycznego. W 2012 roku został aresztowany, gdyż wstawił się za strajkującymi robotnikami w swoim kraju. Oskarżono go o "podżeganie do niepokojów społecznych" i "nawoływanie do obalenia ustroju konstytucyjnego". W wyniku nacisków opinii publicznej, zwłaszcza w Niemczech, został po pięciu miesiącach wypuszczony na wolność. Obecnie Atabajew nie może wrócić do ojczyzny więc mieszka i pracuje u naszych zachodnich sąsiadów. W sierpniu 2012 roku został uhonorowany Medalem Goethego, przyznawanym przez Goethe-Institut wybitnym osobowościom europejskiego życia publicznego. Wśród laureatów nagrody w 2011 roku znalazł się Adam Michnik.

Postawa Atabajewa, jako artysty i obywatela, którą można porównać do roli Jacka Kaczmarskiego w Polsce, przypomina o znaczeniu zaangażowania politycznego ludzi kultury na rzecz promocji demokratycznych struktur życia społecznego i politycznego.

"Jedność poglądów jest oznaką nieistnienia kultury. Myślenie inaczej to naturalny stan w przyrodzie". Bolat Atabajew

Spotkanie z polsko-rosyjskim tłumaczeniem symultanicznym.

Organizatorzy:

Fundacja Otwarty Dialog

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Gazeta Wyborcza

Goethe-Institut

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji