Artykuły

Częstochowa-Lwów. Wspólny projekt teatralny

W dniach 24 maja-10 czerwca 2013 roku ośmioosobowa grupa młodzieży z rejonu śląskiego, wyjedzie do Lwowa, gdzie wspólnie z ośmioosobową grupą młodzieży ukraińskiej przygotowywać będzie projekt pod nazwą "Wspólna scena" realizowany w ramach programu "Młodzież w działaniu", akcja 3.1 - Współpraca z Sąsiedzkimi Krajami Partnerskimi.

Projekt realizowany jest przez Muzeum Częstochowskie przy współpracy z Instytutem Sztuki Aktualnej we Lwowie oraz lwowski młodzieżowym Teatrem MY.

Głównym tematem - zadaniem projektu jest praca nad zmianą stereotypowego wizerunku obywateli Ukrainy i Polski, poprzez aktywną twórczość obu grup. Celem jest realizacja plenerowego widowiska teatralnego, poruszającego istotne dla obu grup wątki i tematy, wykluczenia, mniejszych szans w Europie obywateli Ukrainy, na co ma wpływ brak przynależności do struktur Unii Europejskiej.

Projekt zakłada integracyjne spotkanie młodzieży z Polski i Ukrainy. W ramach realizowanego działania młodzież z obydwu krajów będzie miała okazję przekonać się o istnieniu zarówno różnic, jak i podobieństw pomiędzy narodami. Taka wymiana będzie dla jej uczestników bodźcem do kolejnych spotkań. Wspólne działanie teatralne umożliwi przekazanie sobie nawzajem pewnych wartości, za pomocą międzynarodowego języka sztuki, a przygotowane w ten sposób widowisko teatralne będzie tego konkretnym, materialnym rezultatem.

Projekt powstał na bazie współpracy środowisk artystycznych Polski i Ukrainy. Ta artystyczna współpraca i wymiana doświadczeń trwa od kilku lat na bardzo wielu poziomach i w bardzo wielu dziedzinach kultury i sztuki, od literatury po najnowsze sztuki plastyczne. Chcąc pogłębić, zacieśnić współpracę, realizujemy projekt, którego celem będzie wspólna, zespołowa praca grup ukraińskiej i polskiej, a jej wymiernym efektem przygotowane podczas projektu widowisko teatralne.

Praca obu grup nad projektem ma przyczynić się do:

- pogłębiania wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z Polski i Ukrainy,

- budowy wspólnej wizji Europy i współpracy między narodami,

- przełamywania stereotypów dotyczących postrzegania Polski i Ukrainy oraz obywateli tych krajów,

- poznawanie historii Polski i Ukrainy,

- nauka pracy zespołowej,

- budowa tolerancji, akceptacji dla różnych narodowości,

- tworzenia wspólnej teatralnej wizji widowiska,

- szeroko rozumianej edukacji kulturalnej na poziomie wiedzy o sztuce i człowieku we współczesnym świecie, w tym:

rozbudzania nowych zainteresowań, aktywizowania młodzieży,

inspirowania poszukiwań nowych form pracy artystycznej.

Wspólne działanie grup daje możliwość:

- wymiany doświadczeń i integracji,

- poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie kultury,

- kształtowania i rozwijania zainteresowania kulturą i sztuką,

- rozwoju osobistego uczestników.

Projekt w najwyższym stopniu przyczynia się do tworzenia interakcji między uczestnikami, unikania pasywnego słuchania, do respektowania indywidualnej wiedzy i umiejętności, daje każdemu z uczestników projektu możliwość wpływania na wizję projektu, na wspólne jej budowanie, na zarówno zdobywanie nowych umiejętności, jak również przekazywanie zdobytej do tej pory wiedzy. Udział młodzieży w różnym wieku i różnych kultur jest okazją do przełamywania stereotypów, do pozaformalnej nauki o wielokulturowości. Projekt ma również na celu rozbudzanie inicjatywy, kreatywności, przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Koordynator projektu Anna Biernacka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji