Artykuły

Bydgoszcz. Baśń o przygodach Kaja i Gerdy premierowo w MCK

- Znaną wszystkim dzieciom "Królową Śniegu" Andersena opowiadamy po staremu, ale z perspektywy Gerdy - mówi o niedzielnej premierze (19.05) "Przygód Kaja i Gerdy" reżyser przedstawienia, Czesław Sieńko.

Tym razem nie będzie uwspółcześnionej opowieści, jak w przypadku "Śpiącej Królewny" Teatru Buratino. Reżyser postawił na sprawdzony od lat scenariusz. - Spektakl na podstawie jednej z najsłynniejszych baśni Andersena ma wszystkie te elementy, które powodują, że chętnie czytają ją kolejne pokolenia. Jest miłość, wierność, poświęcenie, odwaga - wylicza Sieńko.

I tak, jak w oryginalne będzie zła Królowa Śniegu, która zapragnęła mieć w swoim pałacu Kaja. Jego siostra Gerda wyrusza z odsieczą, ale nim dotrze do Zimowego Pałacu, będzie musiała stanąć twarzą w twarz z wieloma przeciwnościami losu.

Przedstawienie będzie zrealizowane w konwencji lalkowo-żywoplanowej - to znaczy, że obok lalek na scenie zobaczymy prawdziwych aktorów. W postać Gerdy wcieli się Karolina Suchodolska. - Na scenie jestem od początku do końca, Gerda jest tu ważną postacią. Musiałam dobrze się zastanowić nad jej psychiką, emocjonalnością, żeby dzieci jej wierzyły. To trudne zadanie - opowiadała.

Teatr Buratino przygotował swoje przedstawienie z ogromną dbałością o scenografię, oddającą klimat baśni. Intryguje zwłaszcza olbrzymia trzydrzwiowa szafa z tyłu sceny. - To bardzo istotny rekwizyt. Dzięki niemu trzeba się będzie zastanowić, czy rzeczy na scenie rozgrywają się naprawdę, czy są tylko tworem wyobraźni dzieci bawiących się w szafie - mówią realizatorzy.

Jednocześnie premiera "Przygód Kaja i Gerdy" zainauguruje nowy cykl MCK "Dziecięca Scena Miejska". Teraz spektakle Buratino przeznaczone dla najmłodszej publiczności będą mogły oglądać nie tylko grupy szkolne w ciągu tygodnia, ale też rodziny z dziećmi w niedziele (19.05). - Bydgoszcz jest dziś największym polskim miastem nieposiadającym teatru dla dzieci. Ta inicjatywa ma być jego namiastką - mówi Alicja Dobrowolna z MCK.

Premiera "Przygód Kaja i Gerdy" w niedzielę (19.05) o godz. 12 w MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14). Reżyseria: Czesław Sieńko; scenografia: Maria Balcerek; muzyka: Robert Łuczak; występują: Karolina Kasprzak, Karolina Suchodolska, Magda Król, Damian Wilma, Łukasz Seremet /Adrian Wiśniewski. Bilety kosztują 15 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji