Artykuły

Olsztyn. Nagroda im. bpa Krasickiego dla kabaretu literackiego

Twórcy olsztyńskiego kabaret literackiego "Czyści jak łza" Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz otrzymali w środę nagrodę im. biskupa Ignacego Krasickiego. Medal przyznaje niezależna kapituła, w której zasiadają związani z Warmią i Mazurami ludzie kultury.

Twórcy kabaretu literackiego zostali wyróżnieni "za propagowanie w twórczości kabaretowej autorskiej sztuki literackiej, nawiązującej w poczuciu humoru do klasyki polskiej satyry".

Kabaret "Czyści jak łza" powstał w 1975 roku, w Toruniu, gdzie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika studiowali jego założyciele - Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski. Od roku 1989 członkowie kabaretu rozpoczęli współpracę z Radiem Olsztyn, od 1995 stali się jego etatowymi pracownikami, a Teatrzyk Piosenki Satyrycznej "Czyści jak Łza" - firmowym kabaretem Radia Olsztyn.

Artyści występowali na wielu przeglądach i festiwalach piosenki artystycznej. Są m.in. laureatami Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry oraz Ogólnopolskich Spotkań zamkowych "Śpiewajmy poezję" w Olsztynie.

Nagroda im. biskupa Ignacego Krasickiego wręczana jest od 1989 roku przez niezależnych twórców i ludzi związanych z kulturą regionu.

Laureaci podczas uroczystości, odbywającej się na olsztyńskim zamku, w salach kopernikowskich otrzymują medal pamiątkowy, który na awersie ma wizerunek bpa Krasickiego z hasłem "Godzien Kraj Kochania" i kwotę pieniężną od członków kapituły.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody im. biskupa Ignacego Krasickiego są m.in.: niemiecka dziennikarka działająca na rzecz pojednania polsko-niemieckiego Marion hrabina Donhoff, satyrycy Krzysztof Daukszewicz i Piotr Bałtroczyk, olsztyński historyk Andrzej Wakar, rzeźbiarz Bolesław Marschall, poeta Jerzy Ignaciuk, tłumacz Tadeusz Ostojski, historyk Warmii Jan Chłosta, pisarka

Kira Gałczyńska, profesor socjologii, badacz ludu mazurskiego, znawca stosunków polsko-niemieckich Andrzej Sakson i kompozytor Jerzy Satanowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji