Artykuły

Białystok. Niepełnosprawni na scenie BTL-u

Niepełnosprawni z kraju i z zagranicy prezentują swoje umiejętności wokalne, teatralne i taneczne podczas 20. jubileuszowego Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej, który w poniedziałek rozpoczął się w Białymstoku

Impreza potrwa do wtorku. Bierze w niej udział ponad 40 zespołów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Uczestnicy to wychowankowie domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, szkół specjalnych oraz innych placówek zajmujących się terapią i edukacją osób niepełnosprawnych. Pokazy odbywają się w Białostockim Teatrze Lalek.

Na scenie można obejrzeć występy solistów i zespołów, występy taneczne, kabaretowe, pantomimy czy skecze. Swoje umiejętności prezentują dzieci i dorośli niepełnosprawni.

Jako pierwsi i po raz pierwszy wystąpili na scenie najmłodsi uczestnicy przeglądu, przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola "Tęczowe" nr 12 w Białymstoku, w którym działają oddziały specjalne. Wystąpiły z repertuarem "Na góralską nutę". Przebrane były za góralki, górali i owieczki, do góralskiej piosenki wygrywały rytm na różnych instrumentach.

Jak powiedziała PAP nauczycielka-terapeutka z tego przedszkola Elżbieta Zimnoch, na scenie prezentowały się dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Mówiła, że muzyka jest dla dzieci bardzo ważna, jest formą terapii, dzięki której rozwijają się i świetnie bawią. Występy pokazują zaś, jak wiele dzieci się nauczyły. "Chcemy w ten sposób pokazać rodzicom, że one dużo potrafią, potrzebują tylko czasu i nie trzeba ich chować w domach" - dodała.

Zespół "Perełki" z Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej (woj. warmińsko-mazurskie) przygotował piosenki na temat wsi. Piotr Kalinowski, muzykoterapeuta z tego ośrodka, powiedział PAP, że teksty do tych piosenek napisał wspólnie z podopiecznymi, a muzyka, pochodzi ze znanych przebojów, jak "Lambada". Na scenie wystąpi sześć dorosłych osób w wieku 30-50 lat.

Kalinowski uważa, że muzyka jest bardzo dobrą formą terapii. "Próby są dobrym pretekstem do rozwijania umiejętności interpersonalnych tych osób: komunikacji i współpracy w grupie, rozwiązywania problemów, uczenia się świadomości własnej osoby" - powiedział. Dodał, że występy są dla jego podopiecznych ważnym wydarzeniem, dają im zadowolenie i podnoszą ich poczucie wartości, a samo śpiewanie - jak zauważył - sprawia im ogromną frajdę.

Jak powiedziała PAP kierowniczka Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, organizator imprezy, Ewa Bonarska, przegląd, na który przyjeżdżają osoby niepełnosprawne z całej Polski a także z zagranicy, jest dla tych osób formą spotkania, możliwością wyjazdu z miejsca zamieszkania i poznania innych osób i miejsc.

Bonarska mówiła, że przegląd z bardzo małej lokalnej imprezy stał się bardzo szybko dużą imprezą, na której rokrocznie pokazuje się ponad 40 zespołów. Dodała, że na początku niepełnosprawni prezentowali jedynie piosenki, dzisiaj jest wiele innych form. Pokazuje to - jak zauważyła - że osoby niepełnosprawne się rozwijają. Dodała, że to także zasługa coraz lepiej przygotowanej kadry, która z tymi osobami pracuje.

Przegląd odbywa się w Białymstoku od 1994 roku. Głównym organizatorem jest Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku, a współorganizatorem Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie "Otwierajmy serca" powstałe przy białostockim Domu Pomocy Społecznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji