Artykuły

Opole. Laureaci Festiwalu Teatrów Lalek

Dwie równorzędne nagrody jury XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu przyznało w sobotę spektaklom "Najmniejszy bal świata" Teatru Baj Pomorski w Toruniu oraz "Złoty klucz" Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej.

Obydwa nagrodzone spektakle uhonorowano nagrodami w wysokości 11 tys. zł. W sumie od 6 do 11 maja festiwalowe jury w składzie: reżyser Piotr Cieplak, aktor Wiesław Cichy, scenograf i reżyser, twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik, teatrolog i krytyk teatralny, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie Maciej Nowak oraz kompozytor Andrzej Zarycki obejrzało 10 konkursowych przedstawień.

Przewodniczący jury Piotr Cieplak podkreślił, że tegoroczny festiwal w Opolu był bogaty w różnorodne spektakle. Zapytany o brak Grand Prix posłużył się sportowym porównaniem mówiąc: - Nie jest tak, że jeśli nie ma Grand Prix to jest źle. Teatr to nie Robert Lewandowski, który strzela cztery bramki Realowi, a jak nie strzeli to jest zły". Dodał, że sztuki, którym przyznano równorzędne nagrody - "Najmniejszy bal świat" i "Złoty klucz" [na zdjęciu] - to dwa przeciwne jeśli chodzi o estetykę, sposób realizacji i filozofię spektakle.

- To bardzo dobra wiadomość dla teatru i tych, którzy w werdyktach jury szukają wskazówki, jak teraz należy robić teatr. Wskazówka brzmi: po swojemu, byle dobrze" - powiedział Cieplak. Prócz równorzędnych nagród wyróżnienie tegorocznej edycji festiwalu teatrów lalek trafiło do Teatru Pinokio w Łodzi za spektakl dla dzieci od drugiego roku życia "Pokolorowanki". Nagrody za reżyserię przyznano Magdalenie Miklasz za "Sprawę Dantona. Samowywiad" Teatru Malabar Hotel w Białymstoku oraz Pawłowi Aignerowi za "Najmniejszy bal świata".

Adamowi Walnemu jurorzy przyznali natomiast nagrodę za obiekty sceniczne w spektaklu "Mikrokosmos. Kompozycje" Białostockiego Teatru Lalek, a Pawłowi Passiniemu i Samborowi Dudzińskiemu, który wystąpił również w sobotni wieczór podczas rozdania nagród, za opracowanie muzyczne sztuki "Morrison/Śmiercisyn" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Piotr Klimek dostał nagrodę za kompozycję piosenek do spektaklu "Najmniejszy bal świata", a Maria Dąbrowska za ich wykonanie.

Jury nagrodziło także Roberta Łuczaka za muzykę do przedstawienia "Złoty klucz". Natomiast nagrody za role aktorskie trafiły do Dominiki Miękus za postać Migawki w spektaklu "Najmniejszy bal świata"; Heleny Sujeckiej za rolę Pameli Courson w sztuce "Morrison/Śmiercisyn"; Pawła Aignera za rolę Drakula Nosferata w spektaklu "Krwawa jatka" teatru Grupa Coincidentia w Białymstoku oraz do Katarzyny Pohl za rolę Kasi w "Złotym kluczu" i Ryszarda Sypniewskiego za postać Karczmarza w tym samym spektaklu.

"Najmniejszy bal świata" w reżyserii Pawła Aignera to przedstawienie multimedialne, łączące techniki teatru lalkowego z filmowymi i telewizyjnymi. To historia rodziny Król, która gości w programie telewizyjnym. Córka państwa Król, Migawka, zaczarowuje rodziców i ci znikają. By ich sprowadzić dziewczynka musi jednak nauczyć się mówić takie słowa jak "przepraszam", "proszę" czy "dziękuję". Sztuka jest opowieścią o tym, jak uczyć dzieci mówienia tych słów oraz szacunku do drugiego człowieka. Z kolei "Złoty klucz", którego reżyserem jest Janusz Ryl - Krystianowski, to klasyczny spektakl lalkowy podejmujący problem dobra i zła. Opowieść o biednym Dudzie, który by zmienić swoje życie zaczyna oszukiwać, kraść i kłamać.

Piotr Cieplak omawiając nagrodzone spektakle uznał, że "Najmniejszy bal świata" brawurowo wprzągł świat mediów i telewizji do opowieści teatralnej, czyli jego zdaniem "w sposób wymarzony zrobił coś, czego właściwie zrobić nie powinien". Z kolei "Złoty klucz" określił jako "absolutnie tradycyjne przedstawienie lalkowe, którego tradycyjność i konwencjonalność okazały się skrajnieawangardowe i ewolucyjne, gdy nikt już nie robi tradycyjnych sztuk".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji