Artykuły

Warszawa. "Co wolno w internecie?" Debata w Gazecie

Ostatnia awantura wokół ostrej wypowiedzi szefowej Teatru Ósmego Dnia Ewy Wójciak na Facebooku wywołała falę komentarzy. To jak w końcu? Co wolno w internecie? Zapraszamy na debatę "Gazety". Poniedziałek, 13 maja, godz. 18.00

Ostatnia awantura wokół ostrej wypowiedzi szefowej Teatru Ósmego Dnia Ewy Wójciak na Facebooku wywołała falę komentarzy. Ich ton był różny, od "na Facebooku obowiązują takie same zasady jak w tradycyjnych mediach", po "na Facebooku wolno wszystko", przez pośrednie "okolicznością łagodzącą jest to, że nie wszyscy na Facebooku potrafią kontrolować, co mówią publicznie, a co prywatnie". To jak w końcu? Co wolno w internecie? Zapraszamy na debatę "Gazety"

Co wolno, a czego nie wolno mówić w internecie? Pytanie z jednej strony brzmi akademicko, ale z drugiej strony, chyba każdy ma na ten temat jakieś zdanie.

Okazją do jego wyrażenia był choćby niedawny spór o domniemane znieważenie papieża przez szefową Teatru Ósmego Dnia Ewę Wójciak. Zaprezentowano w nim wszystkie możliwe postawy - od "na Facebooku obowiązują takie same zasady jak w tradycyjnych mediach", po "na Facebooku wolno wszystko", przez pośrednie "okolicznością łagodzącą jest to, że nie wszyscy na Facebooku potrafią kontrolować, co mówią publicznie, a co prywatnie".

Z drugiej strony - Facebook przecież w teorii ma być narzędziem do komunikowania się ze swoimi znajomymi. Kto właściwie łamie zasady - ten, kto obserwuje bez zaproszenia, czy ten, kto nie radzi sobie z konfiguracją profilu na Facebooku?

Przecież wystarczy usunąć z "ulubionych" (?)

W internecie tak łatwo jest uniknąć czytania treści, które sprawiają nam przykrość. Wystarczy kogoś przestać obserwować, usunąć z "ulubionych", odsubskrybować, w ostateczności zablokować. Może to jest rozwiązanie wszystkich problemów z wolnością słowa w internecie?

A może odwrotnie, może powinniśmy wreszcie zacząć walczyć o to, żeby w internecie zaczęły panować te same reguły, co w świecie realnym? Albo wypracować specjalne reguły tylko dla cyberprzestrzeni?

Te pytania dotyczą nas wszystkich, czy się tym interesujemy, czy nie. Prędzej czy później w jakiś sposób dotknie nas jakieś naruszenie reguł (albo spotka nas konsekwencja nieświadomego ich naruszenia).

Debatować będą: prof. Timothy Garton Ash z Uniwersytetu Oxfordzkiego, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, Andrzej Grajewski z "Gościa Niedzielnego" i Wojciech Orliński z "Gazety Wyborczej".

Słowo wstępne wygłoszą Agata Wacławik-Wejman i William Echikson (Google)

Poniedziałek, 13 maja, godz. 18.00

Siedziba Agory: ul. Czerska 8/10 w Warszawie

R.S.V.P.:konferencje_internet@agora.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji