Artykuły

Bydgoszcz. Premiera Buratina na Dziecięcej Scenie Miejskiej

19 maja o godz. 12 w MCK odbędzie się premiera pierwszego spektaklu realizowanego wspólnie przez Bydgoski Teatr Lalek Buratino i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy - "Przygody Kaja i Gerdy", będąca inauguracją repertuarowej Dziecięcej Sceny Miejskiej w Bydgoszczy.

Wydarzenie to ma być wstępem do powstania stałej, repertuarowej Dziecięcej Sceny Miejskiej, miejsca, w którym dzieci w swoim gronie, lub w towarzystwie rodziców, będą mogły przenosić się do niezwykłego, bajkowego świata teatru. Bydgoszcz jest dziś największym miastem w Polsce nie posiadającym teatru dla dzieci. W sumie działa w Polsce 25 teatrów tego typu, ale żaden w naszym mieście. Miejskie Centrum Kultury wraz z Teatrem Buratino dąży do tego, by nareszcie stworzyć miejsce kojarzące się rodzinom z przestrzenią artystyczną stworzoną z myślą o nich i specjalnie dla nich.

"Przygody Kaja i Gerdy" to opowieść na podstawie jednej z najsłynniejszych baśni J.Ch.Andersena. Są w niej te wszystkie elementy, które powodują, że czytają ją kolejne pokolenia, wciąż znajdując w niej potwierdzenie rangi takich elementów jak: miłość, poświęcenie, wierność, czy odwaga. O jej nieustającej od wieków popularności stanowią obecne tu, niezbędne dla pięknych, baśniowych opowieści zjawiska nadrealizmu, magii i żyjących dziwnym życiem niezwykłe postaci. Wszystko to tworzy przesyconą aurą tajemniczości, ale również zabawną, pełną zwrotów akcji, ciepłą, przygodową opowieść o losach chłopca, którego zapragnęła mieć w swoim pałacu Królowa Śniegu. Z odsieczą dla Kaja wyrusza jego przyrodnia siostra Gerda. Nim dotrze do Zimowego Pałacu Królowej Śniegu, przyjdzie jej stanąć twarzą w twarz z wieloma przeciwnościami, pokonać wiele niebezpieczeństw i stoczyć prawdziwe pojedynki ze swoimi prześladowcami. Teatr Buratino przygotował swoje przedstawienie z ogromną dbałością scenograficzną, oddającą klimat baśni. Zastosował piękne postaci lalek i ożywione obiekty. Muzyka zastosowana w spektaklu dodatkowo podkreśla charakter poszczególnych scen i buduje nastrój całości. Spektakl jest zrealizowany w konwencji lalkowo-żywoplanowej.

Reżyseria: Czesław Sieńko; scenografia: Maria Balcerek; muzyka: Robert Łuczak; występują: Karolina Kasprzak, Karolina Suchodolska, Magda Król, Damian Wilma, Łukasz Seremet / Adrian Wiśniewski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji