Artykuły

Łódź. 30 lat "Skrzypka na dachu"

Teatr Muzyczny zaprasza 11 maja o godz. 18.30 na jubileuszowy koncert poświęcony polskiej prapremierze tego znakomitego musicalu, która odbyła się w łódzkim teatrze w 1983 r.

Tego dnia dolne foyer teatru zamieni się w wioskę Anatewka. Na górnym foyer prezentowana będzie wystawa przedstawiająca historię "Skrzypka na dachu" na łódzkiej scenie od 1983 do 2013 r. Podczas dwuczęściowego koncertu usłyszymy m.in. najsłynniejsze fragmenty musicalu, czy pieśni hebrajskie Ravela. Dużym wydarzeniem będzie występ Leopolda Kozłowskiego, pianisty i kompozytora, autora muzyki teatralnej i filmowej, ostatniego żyjącego w Polsce przedwojennego Klezmera. Na scenie towarzyszyć mu będą Renata Świerczyńska oraz soliści Teatru Muzycznego w Łodzi: Emilia Klimczak i Tomasz Rak. Wystąpi również Virginijus Pupsys, solista Teatru Muzycznego w Kłajpedzie, odtwórca postaci Tewiego na tamtejszej scenie, w przedstawieniu podobnie jak łódzkie wyreżyserowanym przez Jana Szurmieja.

Wspaniale zapowiada się wspólny występ pięciu odtwórców roli Tewiego: Zbigniewa Maciasa, Bernada Szyca, Ireneusza Kaskiewicza, Grzegorza Szostaka oraz Virginijusa Pupsysa. Podczas koncertu zostaną również wykonane takie słynne utwory jak Meine Idische Mame czy Miasteczko Bełz. Jednym z dyrygentów będzie Jose Maria Florencio Junior.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, Zvi Rav-Ner - Ambasador Izraela w Polsce, Symcha Keller - przewodniczący zarządu gminy żydowskiej w Polsce.

Pojawią się także odtwórcy głównych ról w "Skrzypku na dachu"  w roku 1983 z Bernardem Ładyszem na czele, a także realizatorzy m.in. reżyser drugiej wersji Skrzypka na dachu w Teatrze Muzycznym w Łodzi w 1999 r. - Jan Szurmiej oraz Krystyna Gruszkówna, autorka choreografii w wersji z 1983 r.

Z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej między Łodzią a Odessą w koncercie wystąpią artyści Odeskiego Akademickiego Teatru Muzycznej Komedii im. M. Wodianogo - Julia Panczenko oraz Jurij Fiedorczenko. Ponadto będzie obecny Pan Markijan Malksyj Ambasador Ukrainy w Polsce.

Na zdjęciu: "skrzypek na dachu", 1983 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji