Artykuły

Opole. Zaczykiewicz wśród nagrodzonych Gloria Artis

Minister kultury Waldemar Dąbrowski wręczy dziś [14 września] na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu medale "Gloria Artis" osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kultury naszego regionu.

Srebrne medale otrzymają: Ewa Rurynkiewicz - od 2002 roku jako wicemarszałek województwa odpowiada za kulturę Opolszczyzny. Przez dyrektorów opolskich placówek kulturalnych zgodnie chwalona jest jako najlepszy dotąd amorządowy partner do współpracy. Doprowadziła do remontów filharmonii i opolskiego teatru. Sukcesem zakończyły się jej zabiegi o ustanowienie brzeskiego zamku narodową instytucją kultury.

Stanisław S. Nicieja - od lat walczy o ochronę opolskich zabytków. Dzięki jego staraniom przywrócono do świetności gmachy obecnego Collegium Maius

i Collegium Minus. Założone przez niego Uniwersyteckie Stowarzyszenie

na rzecz Ratowania Zabytków Śląska Opolskiego uchroniło od całkowitego zniszczenia kilka cennych rzeźb, które zdobią dziś otoczenie uniwersytetu.

Jan Goczoł - uznany poeta, anima-1 tor życia kulturalnego, propagator wybitnych wartości kulturalnych w regionie. W swej twórczości literackiej zawsze jawił się jako gorliwy piewca Śląska, obrońca praw Ślązaków do wyrażania włas-1 nego zdania w sprawach swej ziemi, historii i przyszłości oraz popularyzator problematyki śląskiej wśród czytelników w innych częściach kraju.

Paweł Kozerski - od ponad 40 lat l jest dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich, z którego uczynił jedną z najważniejszych opolskich instytucji kulturalnych o znaczeniu ponadregionalnym -miejsce głośnych wystaw (III nagroda l w tegorocznym konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku), koncertów, konferencji. W ostatnich latach prowadził heroiczną walkę o utrzymanie brzeskiego zamku i zapewnienie mu państwowego mecenatu.

Brązowe medale otrzymają: Bartosz Zaczykiewicz - od 1999 r. jest dyrektorem Teatru im. Jana Kochanowskiego, który pod jego ręką stał się znaczącą na mapie kulturalnej kraju sceną. Stworzenie znakomitego zespołu artystycznego, trafna polityka repertuarowa oraz umiejętność pozyskiwania do współpracy zdolnych twórców zaowocowały wieloma odważnymi i głośnymi przedstawieniami, nagradzanymi na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach.

Krystyna Lenart-Juszczewska - dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, które pod jej kierownictwem stało się organizatorem wielu ważnych wystaw, imprez i spotkań z luminarzami kultury. Jest prezesem Opolskiej Zachęty, która po latach zaniedbań w tej dziedzinie zaczęła gromadzić dzieła współczesnych twórców opolskich.

Dziś na brzeskim zaniku minister kultury, marszałek województwa i starosta brzeski podpiszą także umowę, na mocy której Muzeum Piastów Śląskich stanie się narodową instytucją kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji