Artykuły

Poznań. Taneczne premiery Małgorzaty Mielech i Zofii Jakubiec

7 i 8 czerwca w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera spektakli grupy artystycznej DanceLab "Sababa" i "We Bleed the Same Color".

Spektakle stworzone przez DanceLab, zespół założony przez Małgorzatę Mielech i Zofię Jakubiec, związane przez ostatnie lata z Polskim Teatrem Tańca. Pierwszy spektakl jest autorską, choreografią DanceLab, drugi spektakl został stworzony przez Shi Pratt pochodzącą z Izraela - kolebki tańca współczesnego.

Organizatorem wydarzenia, jest Fundacja Raya Wilsona, instytucja podejmująca działania z zakresu dwóch nurtów spotykających się z ogromnym zapotrzebowaniem ze strony społeczeństwa. Pierwszy z nich, to street working ukierunkowany na środowisko osób wykluczonych społecznie. Drugi polega na wspieraniu młodych artystów na drodze do profesjonalnej realizacji celów twórczych.

Premiera spektakli "Sababa" oraz "We Bleed the Same Color" odbędzie się 7 i 8 czerwca 2013, w Teatrze Polskim w Poznaniu. O godzinie 19:30, przed Teatrem, w ramach DanceLabirynth rozpocznie się występ DJ An On Bast i Pawła Matyasika. Następnie goście zostaną zaproszeni do sali głównej Teatru, gdzie rozpocznie się premiera spektaklu "Sababa". Po jego zakończeniu na scenie pojawi się Maja Koman, która zaprezentuje krótki recital. Po jej występie rozpocznie się drugi spektakl, "We Bleed the Same Color".

***

"Sababa"

Motywem przewodnim spektaklu jest "sababa", słowo pochodzące z języka hebrajskiego, oznaczające stan zadowolenia, satysfakcji i dobrego samopoczucia oraz lekkość, dystans i otwartość. Choreografia oparta jest w znacznym stopniu na kontrastach pomiędzy wybuchami skumulowanej energii, a harmonią w ruchu. Fascynując się fizycznym odzwierciedleniem wyobrażeń i tym, w jaki sposób fantazja determinuje ruch, autorki starają się nawiązać dialog z widzem. Zapraszają go w krainę wyobrażeń i obrazów często abstrakcyjnych, lecz silnie oddziaływujących na emocje.

Choreografia: Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec

Tańczą: Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec

Kostiumy, oświetlenie: DanceLab

Muzyka: Collage

Czas trwania: 25 minut

***

"We Bleed The Same Color"

Spektakl bada podobieństwa oraz różnice w rozumieniu i doświadczaniu osobistych przeżyć w relacji z drugim człowiekiem-jaki wpływ na to ma otaczająca go rzeczywistość, doznawane emocje oraz ukryte znaczenie nabywanych doświadczeń . Ludzki mózg interpretując zmysły i emocje, kształtuje sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość.

Jednym z fenomenów, które tworzą nasze doświadczenia są neurony lustrzane. Ze względu na swoje położenie, komórki te odgrywają istotną rolę w budowaniu relacji międzyludzkich, znajdują się w części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie emocji. Aktywują się, gdy obserwując drugą osobę machinalnie naśladujemy motorykę jej ruchu. Komórki lustrzane korespondują z bliskością i intymnością pomiędzy jednostkami.

W spektaklu poszukujemy możliwości wzbudzania oraz burzenia więzi , a także intymności z drugim człowiekiem , uwypuklając skuteczną drogę do nawiązania wzajemnej relacji.

Choreografia: Shi Pratt

Tańczą : Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec

Kostiumy: DanceLab

Oświetlenie: Shi Pratt

Muzyka: Collage

Czas trwania: 30 minut

***

DanceLab

Laboratorium, w którym ruch, ciało i emocje konfrontują i przekraczają klasyczne definicje tańca współczesnego.

Posługuje się ciałem, jego ekspresją i nieograniczoną energią poszukując form umożliwiających dotarcie do nieznanych obszarów sztuki tańca.

Porusza i oburza

Niepokoi i zachwyca

Intryguje

Jeden z najbardziej innowacyjnych zespołów tańca współczesnego w Europie, stworzony przez Małgorzatę Mielech i Zofię Jakubiec, tancerki związane przez wiele lat z Polskim Teatrem Tańca - cieszącym się światową renomą, uważanym za najbardziej prestiżową instytucję taneczną w Polsce. Wszechstronne wykształcenie taneczne, a także doświadczenie zdobyte podczas pracy w Polskim Teatrze Tańca dały twórczyniom DanceLab możliwość poszerzenia horyzontów artystycznych i umiejętności warsztatowych pozwalając na realizację najbardziej śmiałych i niezwykłych projektów tanecznych. Przez lata międzynarodowej kariery, pozostawały otwarte na wpływy najważniejszych postaci i nurtów świata tańca współczesnego poszukując najbliższej im estetyki choreograficznej, a także metod pracy w teatrze tańca. Punktami zwrotnymi w ich drodze twórczej były pobyty w Izraelu - światowej kolebce tej fascynującej dyscypliny artystycznej i współpraca z twórcami wywodzącymi się z tego nurtu sztuki tańca. Ich działania, oparte w znacznym stopniu na formach ekspresji poznanych w Izraelu, są odzwierciedleniem ich fascynacji możliwościami jakie stwarza profesjonalnym tancerzom "GaGa" - język choreograficzny Ohada Naharina. Projekty DanceLab charakteryzuje nieznane dotąd w Polsce podejście do tematu przekraczania tradycyjnych granic sztuki i klasycznych definicji tańca współczesnego.

***

Małgorzata Mielech - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczynskiej (2007). W latach 2007-2012 tancerka, solistka w Polskim Teatrze Tańca. Tańczyła w całym repertuarze PTT i współpracowała z wieloma choreografami, wśród nich wskazać należy: Ohada Naharina (Minus 2), Jacka Przybyłowicza (Barocco, Naszyjnik gołębicy), Yossi Berga (Wo-man w pomidorach), Ewę Wycichowską (Wiosna-Effatha, FootBall@, Walka karnawału z postem), Paulinę Wycichowską (Desert, Alexanderplatz), Andrzeja Adamczaka (Permanentnie przypadkowe), Thierriego Vergera (Lato-Red Sun), Gunhild Bjoernsgaard (Winter-Silent Sleep). Wraz z Zofią Jakubiec oraz Pawłem Matyasikiem współtworzyła spektakl Nienasycenie.

Zajmuje się reżyserią ruchu scenicznego podczas koncertów Raya Wilsona&Stiltskin oraz Genesis Classic (m.in. trasy koncertowe promujące albumy: Unfulfillment oraz Genesis Classic). Jest zaangażowana w produkcję teledysków zespołu i pełni funkcję dyrektora artystycznego odpowiedzialnego za kreację ruchu oraz wartość artystyczną materiałów wideo. Jest także producentem sesji zdjęciowych i sprawuje nad nimi opiekę artystyczną (m.in. sesja fotograficzna dla Michaela Quigleya, finalisty konkursu British Hairdressing Award).

Uczestniczka licznych warsztatów tańca za granicą, w tym m.in. Gaga Intensive Course w Tel Awiwie i Barcelonie, a także warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez Tero Saarinena oraz Juana Cruz Diaz de Garayo Espano. Brała też udział w warsztatach prowadzonych przez Annę Nowak (Wayne McGregor | Random Dance) oraz Janusza Subicza (byłego członka zespołu Piny Bausch). Uczestniczka Couching Project z Maria Kong Dancers Company. Jest także pedagogiem prowadzącym zajęcia dla tancerzy oraz amatorów opartych na technikach tańca współczesnego oraz body conditioing opartych na jodze dynamicznej oraz technice pilates.

Wraz z Zofią Jakubiec, współtwórczyni niezależnej grupy artystycznej DanceLab oraz współautorka tworzonych przez DanceLab choreografii i innych projektów artystycznych.

***

Zofia Jakubiec - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczynskiej (2007) oraz Uniwersytetu Artystycznego, Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii (2012). W latach 2006-2012 tancerka w Polskim Teatrze Tańca, współpracowała z wieloma choreografami, wśród nich wskazać należy: Ohada Naharina (Minus 2), Thierriego Vergera (Lato-Red Sun), Ewę Wycichowską (Football@, Walka karnawału z postem), Paulinę Wycichowską (Desert, Alexanderplatz), Andrzeja Adamczaka (Permanentnie przypadkowe), oraz Karolinę Wyrwał (the Outline). Wraz z Małgorzatą Mielech i Pawłem Matyasikiem współtworzyła spektakl Nienasycenie.

Była współautorką choreografii dla przedstawień powstających w Atelier Polskiego Teatru Tańca: Arytmia oraz w Studiu Tańca PTT: Femina, the Water, a także w ramach przedsięwzięć studenckich: Sleepwalker, Potulni.

Zajmuje się projektowaniem ubiorów oraz kostiumów teatralnych (zaprojektowała kostiumy m.in. dla przedstawień: 3x3, chor. Agnieszka Błacha, Nienasycenie, chor. Paweł Matyasik. Niewiadoma, chor. Paweł Malicki, Double Trouble, Outline, chor. Karolina Wyrwał, Arytmia, chor. Z. Jakubiec, T. Pomersbach).

Uczestniczka licznych warsztatów tańca za granicą, w tym m.in. Gaga Intensive Course w Tel Awiwie (edycja letnia oraz zimowa), a także w Polsce, prowadzonych przez Annę Nowak (Wayne McGregor | Random Dance) oraz Janusza Subicza (byłego członka zespołu Piny Bausch). Uczestniczka Couching Project z Maria Kong Dancers Company. Jest także pedagogiem prowadzącym zajęcia dla tancerzy oraz amatorów opartych na technikach tańca współczesnego.

Wraz z Małgorzatą Mielech, współtwórczyni niezależnej grupy artystycznej DanceLab oraz współautorka tworzonych przez DanceLab choreografii i innych projektów artystycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji