Artykuły

Szczecin. Maj pełen kulturalnych atrakcji

Obiecującym wydarzeniem jest Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy Wyobraźni". To nowa propozycja w kalendarzu kulturalnym Szczecina. W dniach od 24 do 26 maja posłuchać będzie można książek czytanych na żywo przez wspaniałych aktorów i lektorów.

Koncerty Shakin' Stevensa, Tomasza Stańki i Domowych Melodii; karoce Jana III Sobieskiego i polichromie Jana Matejki; wreszcie festiwale audiobooków dla wszystkich i dizajnu dla dzieci - rozpoczynający się maj obfituje w atrakcyjne wydarzenia kulturalne, których gospodarzem będzie Szczecin.

- Coś w tym jest, że w maju i kultura budzi się do aktywniejszego życia - przyznaje Piotr Jankowski z Muzeum Narodowego i już nam zdradza: - My zaprosimy na prezentację karoc Jana III Sobieskiego ze zbiorów Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Odkryjcie książkę słuchaną

Obiecującym wydarzeniem jest Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy Wyobraźni". To nowa propozycja w kalendarzu kulturalnym Szczecina. W dniach od 24 do 26 maja posłuchać będzie można książek czytanych na żywo przez wspaniałych aktorów i lektorów. Wśród nich jest Ksawery Jasieński, który swym głosem (znanym m.in. z reklam "Gazety Wyborczej") czytać będzie "Alchemika". Wojciech Pszoniak, który zaznaczył organizatorom, że "to się nie czyta, ale gra", sięgnie po lekturę "Idioty". Krzysztof Gosztyła - największa gwiazda polskiego teatru radiowego - czytać będzie "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet". Edyta Jungowska ucieszy dzieci "Pippi". - Projekcja filmu "Pan Tadeusz" z 1928 r. odbędzie się ze specjalnym udziałem prof. Jerzego Bralczyka, który zna epopeję napamięć, oraz Michała Ogórka - dodaje Piotr Muszyński z agencji artystycznej Acoustic, który jest producentem festiwalu. Wydarzenia odbywać się będą m.in. w Teatrze Polskim, na Jasnych Błoniach i w Hormonie.

Jak wam się podoba w teatrze

W szczecińskich teatrach wśród kilku premier maja jest Szekspirowskie "Jak wam się podoba" w reż. Marka Gierszała, któryjest sprawcą teatralnych hitów w Teatrze Polskim (jak "Bóg mordu" czy "Kogut w rosole"). Premiera - 11 maja.

Opera na Zamku zaprasza na rzadko przygotowywaną w Szczecinie premierę baletową. Dyptyk "Odcienie namiętności" tutejszy balet zatańczy premierowo 7 maja.

Dzieci 25 maja zobaczą premierę "Małej Syrenki" wg baśni Andersena w reż. Waldemara Wolańskiego w Teatrze Lalek "Pleciuga". Muzykę do spektaklu napisał Krzysztof Dzienna, który jest też autorem nowej kompozycji dla teatralnej fontanny, jaką teatr będzie prezentował od 1 czerwca.

Wśród spektakli gościnnych warto zwrócić uwagę na "Akt bez słów", spektakl z jednoaktówek Becketta, którym 60-lecie pracy twórczej obchodzi Roman Kłosowski, najbardziej znany z roli technika budowlanego Maliniaka w "Czterdziestolatku". Aktor debiutował w Szczecinie, teraz powraca, by 13 maja wystąpić w Teatrze Polskim.

Stańko, Stevens, Sa baton

W ramach Szczecin Musie Fest na zamkowym dziedzińcu 21 maja materiał z płyty "Wisława" - inspirowanej poezją Szymborskiej - zagra trębacz Tomasz Stańko z nowojorskim zespołem (bilety od 80 zl). 27 maja wystąpi skrzypek Nigel Kennedy z utworami Bacha i pianistyjazzowego Wallera (bilety od 105 zł).

26 maja w Teatrze Letnim wylansowane przed laty przeboje "Cry Just A Little Bit" czy "You Drive Me Crazy" zaśpiewa gwiazda lat 80. Shakin' Ste-vens (bilety od 170 zł).

Warto też zwrócić uwagę na przyjazd grupy Sabaton. Wystąpią 18 maja w Słowianinie (wstęp 95 zł). Szwedzka kapela metalowa lubi śpiewać o bitwach i bohaterach. Polakom najpierw stała się bliska za sprawąutworu "40:1", gdzie opowiada o bitwie pod Wizną, a potem za sprawą klipu do kawałka "Uprising" o powstaniu warszawskim.

11 majawhali Opery Maciej Maleńczuk zaśpiewa kawałki z płyty "Psychocountry" (bilety od 70 zł).

Polecamy jeszcze koncert poetyckich Domowych Melodii, które 17 maja zagrają w Hormonie. To muzyczna perełka wśród tzw. polskich kapel domowych, które w domowych warunkach tworzą muzykę, która im w duszy gra.

Dla miłośników tanga 15 maja na estradzie filharmonii zagrają słynni popularyzatorzy gatunku - Sexteto Milonguero (bilety 120 zł). Tam też, ale dla miłośników flamenco, 23 majajest występ znakomitego gitarzysty Carlosa Pinany (bilety 40 zł).

Zapowiadana w Teatrze Letnim na 11 maja Maryla Rodowicz przenosi swój szczeciński koncert na wrzesień.

Nie martw się w Żonie

18 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Muzealnika, w który tradycyjnie zorganizowana zostanie Noc Muzeów. Zanim ruszymy zwiedzać muzea i galerie, warto przyjść na plac przed Teatrem Polskim, gdzie o godz. 19 rozpocznie się plenerowy otwarty koncert "Szawout z Tuwimem i przyjaciółmi" z udziałem Klezmer Chidesch z Berlina.

Zamek Książąt Pomorskich sprowadza z Muzeum Narodowego w Krakowie projekty polichromii, które do kościoła Mariackiego wykonał w akwareli Jan Matejko. Otwarcie wystawy 16 maja w galerii Gotyckiej.

Żona Sztuki Aktualnej zaprasza 9 maja na wernisaż artystów związanych z Akademią Sztuki, którzy pokażą prace na temat "ze stanu smutku w radość", prezentowane wcześniej na targach sztuki Supermarket w Sztokholmie.

Dzieciom festiwal Kids Love Design (od 17 maja) pokaże m.in. eksponaty przedstawicieli szkoły Bauhaus i prace polskich ilustratorów, które ukazały się w "Ilustrowanym elementarzu dizajnu" Ewy Solarz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji