Artykuły

Wrocław. "Pomarańczyk" we Współczesnym

17 maja prapremiera sztuki Marka Kocota "Pomarańczyk" w ramach nowego cyklu "wtw:// prosta_historia".

Już wkrótce na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego inauguracja cyklu repertuarowego "wtw:// prosta_historia". Nad krótką historią XXI wieku ciążą doświadczenia XX wieku. Bez próby ich rozeznania nie sposób poruszać się w teraźniejszości, zrozumieć naszą tożsamość. Czym ten miniony wiek był, jaką wiedzę o człowieku odsłonił? Po cezurze millenium i końca wieku, przyszedł czas na podsumowanie pierwszego dwudziestolecia posolidarnościowej Polski. Do głosu dochodzą pokolenia, które wyrosły poza tą historią - poczynając od Generacji X, kończąc na Oburzonych. Chcemy ocalać proste historie, rejestrować ginące ślady przeszłości, które determinują teraźniejszość, dać sobie czas na zrozumienie tych doświadczeń, na rozpoznanie własnych historii. Oprócz spektakli opartych na literaturze faktu, reportażach, pamiętnikach, tekstach napisanych specjalnie dla nas planujemy w cyklu prosta_historia także inne działania: spotkania, projekcje filmów, wystawy, koncerty czy wykłady - po prostu zapisy ludzkich losów, historie pojedynczych ludzi wpisujące się w Historię.

Tomasz Hynek przygotowuje na 17 maja prapremierę sztuki Marka Kocota pt. "Pomarańczyk".

Tytuł jest złożeniem dwóch słów: pomarańczowy i Stańczyk. "Pomarańczowy", bo Pomarańczowa Alternatywa, wrocławski ruch happeningowy z lat 80. minionego wieku ośmieszający panujący wtedy system i prowokujący reakcję władzy, a "Stańczyk", bo...

Bohaterem jest czterdziesto-kilkulatek o bardzo niskim poczuciu własnej wartości. Taki Pan Nikt, który staje się uzurpatorem, bo chcąc wypełnić własną pustkę i poczuć się Kimś, przywłaszcza sobie osobowość przywódcy Pomarańczowej Alternatywy.

"Pomarańczyk" dotyka ważnej sprawy braku ideałów we współczesnym świecie, mówi o karkołomnym zabiegu "kradzieży" osobowości człowieka, który takie ideały posiadał, o braku stałych wartości, braku szacunku dla tego, co w niedalekiej przeszłości było jeszcze w naszym życiu ważne i cenne, i dla tych, którzy niedawno byli naszymi bohaterami. To również rzecz o dramacie byłych bohaterów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji