Artykuły

Łódź. Kolejna premierowa "Traviata" w Wielkim

W trzy tygodnie po otwarciu odnowionego gmachu łódzka opera zaprasza w ostatni weekend kwietnia na kolejną premierę. Tym razem nie będzie to jednak pierwsza realizacja w Teatrze Wielkim, jak w przypadku "Anny Boleny" Donizettiego. "Traviatę" Giuseppe Verdiego zobaczymy w Łodzi - już albo dopiero - po raz trzeci.

Po raz pierwszy historię nawróconej kurtyzany Violetty (libretto napisał Francesco Piave na podstawie "Damy kameliowej" Aleksandra Dumasa syna) łódzka opera zaprezentowała w 1972 r. Kolejna wersja sceniczna jedynej opery Verdiego opowiadającej historię z czasów współczesnych kompozytorowi miała premierę w 1987 r.

Miłośnicy opery pamiętający drugą realizację będą mogli doświadczyć déja vu. Niezwykle wymagającą partię "zbłąkanej" (to właśnie znaczy po włosku tytuł opery) kobiety ponownie zaśpiewają Joanna Woś i Dorota Wójcik (trzecią sopranistką śpiewającą tę partię jest Karina Skrzeszewska). Mało tego, realizatorzy - Janina Niesobska i Waldemar Zawodziński - zdecydowali, że artyści wyjdą na estradę w kostiumach zaprojektowanych przed ćwierćwieczem przez Xymenę Zaniewską.

Scenografię przygotowała Katarzyna Zbłowska. Orkiestrę, podobnie jak w przypadku "Anny Boleny", poprowadzi Eraldo Salmieri. Chór przygotował Waldemar Sutryk.

Na scenie zobaczymy także m.in. Agnieszkę Makówkę i Olgę Maroszek (Flora Bervoix), Tomasza Kuka, Mirosława Niewiadomskiego i Pavla Tolstoya (Alfred Germont ), Andrzeja Kostrzewskiego, Zenona Kowalskiego i Adama Szerszenia (Giorgio Germont) oraz Przemysława Reznera i Patryka Rymanowskiego (markiz d'Obigny).

W tym roku świat opery obchodzi 200. rocznicę urodzin Giuseppe Verdiego. Prapremiera "Traviaty" miała miejsce 160 lat temu w Teatro La Fenice w Wenecji, premiera polska - trzy lata później w Warszawie.

Spektakle premierowe 27 i 28 kwietnia oraz 12 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji