Artykuły

Łódź. Zbłąkana kurtyzana Verdiego w Wielkim

Czas na premierowy spektakl "Traviaty" Giuseppe Verdiego w zmodernizowanym Teatrze Wielkim. Łódzka "La Traviata" nawiązuje do realizacji z 1987 roku, a także do jej niedawnej modyfikacji, która prezentowana była w 2012 na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Opera powstała z inspiracji powieścią Alexandra Dumasa (syna) "Dama kameliowa". Po jej sukcesie obdarzony zmysłem dramaturgicznym pisarz przystosował tekst do potrzeb sceny po usilnych namowach przyjaciela, jednak ówczesna cenzura nie od razu chciała zgodzić się na premierę. Giuseppe Verdi zobaczył jej teatralną wersję w 1852 roku i z miejsca uznał, że przedstawiona w niej historia to świetny materiał na libretto dla jego nowej opery.

Miłość za miłość

Akcja spektaklu rozgrywa się w Paryżu. Tu mieszka piękna kurtyzana Violetta, zakochana w młodym arystokracie Alfredzie Germont. Jego ojciec nie może się z tym pogodzić z tym hańbiącym rodzinę związkiem. Nakazuje Violetcie zerwać z Alfredem. Początkowo sprzeciwia się ona jego woli, jednak świadoma swej śmiertelnej choroby, poświęca miłość i opuszcza Alfreda. To w młodym kochanku budzi żądzę zemsty. Obraża ją i znieważa barona Douphala, z którym Violetta pojawia się na balu maskowym. Alferd wyzywa też Douphala na pojedynek, w którym rani go sam zaś ucieka za granicę. Nieszczęsna Violetta opuszcza paryskie salony i osamotniona przez przyjaciół zmaga się z nieuleczalną chorobą. Nie wie, że ojciec Alfreda zdąży wyznać synowi prawdę.

Powrót kurtyzany

Łódzka "La Traviata" nawiązuje do realizacji z 1987 roku, a także do jej niedawnej modyfikacji, która prezentowana była w 2012 na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W spektaklu zobaczymy większość kostiumów przygotowanych do historycznego przedstawienia przez Xymenę Zaniewską. Nowością będzie choreografia Joanny Niesobskiej i scenografia, którą zaprojektował Waldemar Zawodziński.

Partię głównej postaci wykonywać będzie znakomita Joanna Woś, niekwestionowana mistrzyni koloratury, a także Karina Skrzeniewska i Dorota Wójcik [na zdjęciu].

W roli Alfreda zobaczymy Tomasza Kuka, Mirosława Niewiadomskiego i Pavlo Tolstoya, zaś jego ojca, Giorgio: Adama Szerszenia, Andrzeja Kostrzewskiego i Zenona Kowalskiego. Orkiestrę poprowadzi Eraldo Salmieri. Za przygotowania chóru odpowiada Waldemar Sutryk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji