Artykuły

Kraków. "Chór Kobiet. Magnificat" w Ogrodzie sztuki

Nieszablonowy Chór Kobiet mieliśmy okazję usłyszeć dwa lata temu na 36. Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Tym razem wystąpi w ramach festiwalu "Tylko NIE Teatr".

Biblijne cytaty, fragmenty z "Bachantek" Eurypidesa i Elfriede Jelinek zaśpiewa niezwykły żeński chór.

Wielbi dusza moja Pana - tymi słowami miała Maria zwrócić się do św. Elżbiety tuż po zwiastowaniu. Tak też zaczyna się łaciński "Magnificat", śpiewany w trakcie nieszporów, który stał się punktem wyjścia dla spektakl Marty Górnickiej i jej Chóru Kobiet.

Za Chórem stoi niezwykła historia. Członkinie to kobiety, które poznały się na przesłuchaniu zorganizowanym przez Górnicką. Te, które autorka zaangażowała do "Magnificatu", różnią się wiekiem, doświadczeniem, zawodem i barwą głosu. Łączy je siła kobiecości. Zrealizowany dzięki prowadzonemu przez Macieja Nowaka Instytutowi Teatralnemu im. Zbigniewa Raszewskiego projekt, ma przywrócić żeńskiemu chórowi właściwe miejsce na mapie współczesnego teatru.

- Dramat nowożytny zerwał z chórem, przez co pozbawił się pewnego wymiaru tragiczności. Musimy przywrócić chór scenie (...), musimy przywrócić kobiety chórowi - tłumaczy autorka Marta Górnicka. "Magnificat" będzie pełen ekspresji - od krzyku po ledwie słyszalny szept chórzystek. W tercetach i kwartetach splotą się w całość cytaty z Biblii, teksty austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, wieszcza Mickiewicza, fragmenty antycznych "Bachantek" Eurypidesa i... przepisy kulinarne.

Nieszablonowy Chór Kobiet mieliśmy okazję usłyszeć dwa lata temu na 36. Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Tym razem wystąpi w ramach festiwalu "Tylko NIE Teatr".

Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

28.04.2013, godz. 19:00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji