Artykuły

Jelenia Góra. "Przez długi czas kładłem się spać wcześnie" u Norwida

W Teatrze im. Norwida trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą sztuki, której autorami są młodzi dramaturdzy Agata Puszcz i Wojciech Pitala.

Spektakl opowiada historię dysfunkcyjnej rodziny, w której tradycyjne relacje pomiędzy rodzicami a potomstwem uległy daleko idącym modyfikacjom: Michał i Anna (nauczyciel matematyki i księgowa) wciąż utrzymują dwójkę od dawna już dorosłych dzieci. Głównym zajęciem 30-letniej Olgi jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji - ukończyła dwa kierunki studiów, studia podyplomowe, kursy doszkalające, staże i praktyki, które mają prowadzić ją w kierunku świetlanej przyszłości. Starszy o kilka lat Wiktor, domorosły filozof i "naprawiacz świata", to zmarnowany talent. W przeszłości cudowne dziecko, obecnie zajmuje się głównie oglądaniem dziwnych klipów na youtube i śledzeniu najróżniejszych informacji ze świata. Nie ma pracy i nie szuka jej. Wycofana, zamknięta w sobie matka, ucieka od rodziny w świat fikcji. Nadaktywny ojciec z dwudziestoletnim opóźnieniem zaczyna realizować swój kontrowersyjny program wychowawczy, ponosząc klęskę za klęską. Jednak machiny raz puszczonej w ruch nie da się cofnąć.

***

Agata Puszcz jest absolwentką Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W swoim dorobku autorskim i reżyserskim ma spektakle teatralne: "Freddie" reż. Irmina Kant (Teatr Studio w Warszawie, premiera: maj 2012) "Born to die" ( 33. PPAnurt Off, 2012), "Pułapka" T. Różewicza (Teatr Studio w Warszawie, Studio in Progress, 2011), "Gwiazda/ Koniec półświni " H. Kajzar (Teatr Miejski w Gdyni, Festiwal R@port, 2009) . Jako reżyserka filmowa zadebiutowała serialem "Akademia" realizowanym dla TVP Kultura (2010). Była II reżyser em w serialu "Ranczo" ( sezon VI). Jest także Absolwentką kursu fabularnego Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2010-2011).

Wojciech Pitala studiował na Wydziale Polonistyki UJ (2001 - 2006), Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (2005-2006) oraz na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie (2006-2010). W czasie studiów współpracował m.in. z Krzysztofem Materną, Michałem Siegoczyńskim, Krzysztofem Langiem oraz Elżbietą Jaworowicz. W latach 2010-2011 reżyserował spektakle dyplomantów w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Jako reżyser filmowy zadebiutował serialem "Akademia" realizowanym dla TVP Kultura (2010). Jako dramaturg - spektaklem "Freddie" (Teatr Studio, Warszawa, 2012, reż. Agata Puszcz). Ponadto w latach 2010-2012 pracował w zespole scenarzystów, współtworząc stałe ekspozycje kilku nowo powstających placówek muzealnych.

Joanna Piestrzyńska jest absolwentką scenografii na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w 2004 roku w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie scenografią do sztuki Pawła Sali "Gang Bang" (reż. Krzysztof Jaworski) i od tamtej pory pracuje czynnie jako scenograf oraz kostiumograf w Polsce oraz w Austrii. W jej dorobku można znaleźć projekty scenograficzne do spektakli teatralnych i operowych, scenografie koncertowe, filmowe, scenografie do teledysków oraz reklam. Ma na koncie autorski film krótkometrażowy zrealizowany całkowicie w scenografii wirtualnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji