Artykuły

Warszawa. Muzyka w hołdzie powstańcom getta

Pieśni lewicowej organizacji żydowskiej Bund w odsłonie jazzowej zaprezentowano w piątek w Muzeum Historii Żydów Polskich na koncercie "Bund Band. Tribute to Marek Edelman". Utwory Bundu wykonał zespół kierowany przez basistę Wojtka Mazolewskiego.

- Pieśni Bundu to żywe świadectwo walki i życia. Obcując z nimi czujemy moc i siłę przekazu, a także tragizm i dramat czasów, w jakich powstawały. Tkwi w nich ogromna żywiołowość i muzyczna siła - tłumaczył Mazolewski wybór utworów do koncertu, który odbył się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Koncert Bund Band był złożeniem hołdu zmarłemu w 2009 r. Markowi Edelmanowi - członkowi Bundu, uczestnikowi powstania i ostatniemu przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich było wypełnione po brzegi.

Rewolucyjne pieśni Bundu wykonał zespół złożony z czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej; w skład kierowanej przez Mazolewskiego grupy weszli: saksofonista Marek Pospieszalski, trębacz Oskar Torok, perkusista Kuba Janicki i pianista Paweł Kaczmarczyk. Muzycy wprowadzili do pieśni Bundu elementy jazzowej improwizacji.

Idea zawiązania grupy pojawiła się w 2007 r., przy okazji festiwalu Mizrach, poświęconego muzyce żydowskiej. Wówczas Mazolewski zainteresował się socjalistycznymi pieśniami żydowskiego związku robotniczego.

Bund Band wystąpił podczas festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w 2010 r. - Największym atutem muzyki bundowskiej wydaje mi się to, że zmusza do działania. Nie pozwala nam pozostać obojętnymi na krzywdę i cierpienie świata. Przypomina o odpowiedzialności za życie i jego jakość - tłumaczył wówczas muzyk.

Wojtek Mazolewski (ur. 1976 r. w Gdańsku) jest jednym z najpopularniejszych muzyków jazzowych w Polsce. Muzyczną karierę rozpoczynał od występów w punkowych grupach, kierowanych przez jego starszego brata, Mazzolla - jednego z twórców polskiej sceny muzyki yassowej. Popularność przyniosła Mazolewskiemu działalność w grupie Pink Freud, której debiutancki album "Zawijasy" ukazał się w 2001 r. Dziś w dyskografii formacji znajduje się siedem albumów, ostatni - "Horse and Power" - wydany w 2012 r. Basista jest także liderem Wojtek Mazolewski Quintet, z którym wydał dwa dobrze przyjęte albumy, "Smells Like Tape Spirit" (2011) i "Wojtek w Czechosłowacji" (2011).

Współpracował także m.in. z Dennisem Gonzalezem, grupą Baaba, Tymon Tymański Yass Ensemble, Paralaksa i Bassisters Orchestra.

Oprócz koncertu Bund Band, program obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim obejmuje także debaty, pokazy filmów, warsztaty i działania w przestrzeni miejskiej, poświęcone powstaniu i jego bohaterom.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji