Artykuły

Katowice-Bielsko-Będzin. Nowi dyrektorzy, nowe plany

Trzy placówki teatralne zmieniły dyrektorów: Teatr Śląski, Teatr Polski oraz Teatr Dzieci Zagłębia. Nowy sezon teatralny zapowiada się intrygująco. Będą oczywiście premiery, ale też wiele projektów artystycznych, które maj ą ożywić naszą regionalną scenę.

Od 1 września na wniosek Henryka Baranowskiego (który pozostaje w Teatrze Śląskim dyrektorem artystycznym) naczelnym dyrektorem została Krystyna Szaraniec. Stanowisko Tomasza Dutkiewicza w bielskim Teatrze Polskim objął Robert Talarczyk. Natomiast 12 kandydatów w konkursie o dyrektorski fotel dziecięcej sceny w Będzinie pokonał Dariusz Wiktorowicz. W przedwyborczym klimacie niczym program polityczny oferta teatralna wygląda następująco:

* Krystyna Szaraniec (Teatr Śląski, Katowice) - z wykształcenia historyk, od ponad 25 lat związana z katowicką sceną jako zastępczyni dyrektora. Współtwórczyni Rady Gospodarczej Teatru Śląskiego oraz stowarzyszenia przedsiębiorców wspierających działalność katowickiej sceny. Plany - zdecydowane otwarcie na wymianę z innymi ośrodkami teatralnymi w Polsce (Warszawa, Kraków, Opole) i za granicą. Udział zespołu w festiwalach. System wolontariatu w celu dotarcia do nowych odbiorców. Projekt bezpłatnych biletów dla bezrobotnych i rencistów, emerytów. Wewnętrzny konkurs " na najlepszą rolę w sezonie. Organizacja warsztatów aktorskich dla zespołu. Nowa opcja repertuarowa: teatr prapremier, w szczególności dramatów niemieckich i angielskich.

*Robert Talarczyk (Teatr Polski, Bielsko-Biała) - katowiczanin, absolwent wrocławskiej filii krakowskiej PWST, wieloletni aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, reżyser teatralny. Laureat tegorocznej specjalnej Złotej Maski za kreatywność i wszechstronność. Plany - trwają przygotowania do premiery "Korowodu" na podstawie piosenek Marka Grechuty oraz organizowany jest koncert integracyjny "Bielsko i reszta świata" (ma się odbyć 3 października). Teatr ogłosił także konkurs na sztukę o Bielsku. Powstaje projekt marcowego festiwalu Złotych Masek, który byłby przeglądem nominowanych przedstawień. Od listopada do marca potrwa remont małej sceny, która następnie ma stać się poligonem doświadczalnym dla polskiej dramaturgii współczesnej. Stała współpraca z miastem.

* Dariusz Wiktorowicz (Teatr Dzieci Zagłębia, Będzin) - aktor dramatyczny, lalkarz, reżyser teatralny. Wiele lat współpracował z łódzkim Teatrem Nowym i Teatrem Lalek Arlekin. Śląskiej publiczności znany z gościnnej roli Hitlera w "Mein Kampf" Teatru Śląskiego oraz z ról w "Frank & Sztajnie". Plany - najbliższe premiery w sezonie to "Kot w butach" w reżyserii Stanisława Ochmańskiego, "Król Maciuś I" oraz świąteczna "Pastorałka" Schillera. Teatr rozpoczął poszukiwania nowych aktorów (z zespołu odeszli Konrad Biel oraz Piotr Kłudka). W planach jest projekt sztuki dostosowanej do potrzeb dzieci niepełnosprawnych słuchowo, warsztaty edukacyjne dla nauczycieli oraz cykl spotkań z interesującymi ludźmi. Istotnym aspektem jest promocja teatru poza jego stałą siedzibą - liczne parady i happeningi.

Na zdjęciu: Robert Talarczyk, nowy dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji