Artykuły

Opole. Festiwal Teatrów Lalek dla dzieci i dorosłych

10 przedstawień konkursowych będzie można zobaczyć w ramach XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, który odbędzie się w Opolu na początku maja. Swoje spektakle poza konkursem zaprezentują teatry z Włoch i Niemiec.

O szczegółach XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek poinformowała na środowej konferencji prasowej dyrekcja Teatru Lalki i Aktora w Opolu.

- Do tej pory festiwal odbywał się zawsze jesienią, a teraz przenieśliśmy go na maj. Rozpocznie się 6 maja i będzie trwał do 11 maja - powiedział dyrektor opolskiego teatru Krystian Kobyłka. Festiwal będzie można oglądać na deskach trzech opolskich teatrów: Teatru Lalki i Aktora, Teatru im. Jana Kochanowskiego i Teatru Eko Studio.

Festiwal wyjdzie także na ulice miasta. Przedstawienia będą prezentowane m.in. w kampusie akademickim Politechniki Opolskiej, w Parku Nadodrzańskim, przy stawku przy ul. Barlickiego w samym centrum Opola. W ramach imprez towarzyszących w Liceum Plastycznym będzie można obejrzeć wystawę prac studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a na Uniwersytecie Opolskim wysłuchać wykładów poświęconych teatrowi.

- W konkursie weźmie udział 10 przedstawień, które wyłoniliśmy spośród zgłoszonych do nas 40 sztuk. Teatry z Niemiec i Włoch wystąpią poza konkursem. Przedstawienia są adresowane zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych - zapewnił Kobyłka.

- Po raz pierwszy u nas zostanie wystawione przedstawienie skierowane do dzieci już od drugiego roku życia. To "Pokolorowanki" (na zdjęciu) Teatru Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi - poinformowała kierowniczka literacka opolskiego teatru Alicja Morawska-Rubczak.

- W trakcie festiwalu odbędą się także warsztaty prowadzone przez Justynę Sobczyk, która jest jednym z najważniejszych pedagogów teatru w Polsce. Będzie to okazja do spotkania się twórców teatru, którzy mają mało okazji do tego, by wymieniać się doświadczeniami - zaznaczyła Morawska-Rubczak.

Koszt zorganizowania tegorocznego festiwalu teatrów lalek to prawie 500 tys. zł. 200 tys. zł opolski teatr otrzymał na ten cel od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, resztę pieniędzy przekazała gmina Opole oraz sponsorzy.

- Cieszę się, że stać nas na taki bogaty program i zaprezentowanie kondycji polskiego teatru lalek. Każdy spektakl będzie inny, dzięki czemu będziemy mieć obraz wszystkiego, co się dzieje w polskim teatrze lalek - zapowiedział Kobyłka.

Bilety można będzie kupić w kasie teatru od 23 kwietnia br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji