Artykuły

Wrocław. "Z docieków nad życiem płciowem"

Spektakl dla dorosłych. Sztuka Pawła Aignera i Macieja Wojtyszki powstała z inspiracji dziełem dr Stanisława Teofila Kurkiewicza "Z docieków (studiów) nad życiem płciowem". Premiera w sobotę.

Autorzy wzięli na warsztat, wydany w 1905 roku, pierwszy polski poradnik seksuologiczny i napisali zabawną komedię o niełatwych początkach praktyki medycznej krakowskiego lekarza.

Kurkiewicz, lekarz- płciownik, słowotwórca i purysta językowy, wykpiony przez jednych, przez innych podziwiany, podjął się stworzenia nowego języka na opisanie całego bogactwa życia seksualnego. Trudne były początki pioniera polskiej seksuologii, który swoimi niekonwencjonalnymi metodami walczył o lepsze Polaków pożycie, wszak nie tylko szable w dłoń chwytamy w imię patriotycznych idei

Stanisław Kurkiewicz za broń obrał pióro i stworzył "Słownik Płciowy", który miał stać się fundamentem nowej jakości w sferze komunikacji tyczącej życia seksualnego.

Spektakl Pawła Aignera to dowcipny artystyczny komentarz do dorobku tego, który "nowe narodowe polskie słowa tworzy tak, by żyło się prościej i po Polsku zarazem".

Poprzez zabawę słowotwórczą widz ma szansę odkryć kulturowe korzenie różnych określeń, pozostających w powszechnym użyciu. Reżyser, odnosząc się do źródeł języka medycznego i stworzonego na potrzeby rodzącej się na początku XX w. psychoterapii żargonu, prowadzi z widzem swoistą grę.

To spektakl pełen zabawnych kupletów z początku XX wieku, tańców, harców i płciowych intryg oraz dialogów jakich ucho nie słyszało i scen jakich oko nie widziało

***

Paweł Aigner - reżyser, aktor, autor adaptacji i ruchu scenicznego do wielu spektakli. W latach 1993 - 2004 był aktorem Białostockiego Teatru Lalek, gdzie stworzył wiele niezapomnianych kreacji. Za tytułową rolę w spektaklu "Guliwer" Ondreja Spisaka otrzymał nagrody na festiwalu w Toruniu w 1996 roku i w Opolu w roku 1997.

W roku 1998 zdobył nagrodę publiczności PPA we Wrocławiu. W roku 2004 debiutował jako reżyser spektaklem "Kandyd, czyli optymizm" w toruńskim teatrze Baj Pomorski. Przedstawienie to otrzymało Grand Prix IX Festiwalu Komedii Talia w Krakowie.

Od tamtej pory wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli zarówno dla dzieci,

jak i dla dorosłych. Pracował w warszawskich teatrach Lalka, Studio, Montownia, Studio Buffo, Rampa oraz w całej Polsce, między innymi w szczecińskim teatrze Pleciuga, Olsztyńskim Teatrze Lalek, Baju Pomorskim w Toruniu, teatrze lalek Banialuka w Bielsku Białej, w krakowskiej Grotesce, Teatrze Powszechnym w Łodzi oraz w Operze Krakowskiej.

Jego inscenizacja sztuki Liliany Bardijewskiej "Zielony wędrowiec" została obsypana nagrodami na licznych ogólnopolskich festiwalach. Wielkimi sukcesami były jego przedstawienia takie jak "Smutna Królewna" Michała Walczaka w teatrze Montownia, "Wojna na trzecim piętrze" Pavla Kohouta zrealizowana w tym samym teatrze,

"Na Arce o ósmej" Ulricha Huba w teatrze Baj Pomorski czy "Księżniczka Angina" na podstawie tekstów Rolanda Topora w Białostockim Teatrze Lalek.

Jego spektakle dwukrotnie otrzymały warszawski ATEST- Świadectwo Wysokiego Poziomu Artystycznego (2005 i 2010). W roku 2011 Paweł Aigner z sukcesem powrócił

na scenę rolą Drakula Nosferatu w sztuce "Krwawa Jatka" Michała Walczaka w reżyserii Łukasza Kosa. Ostatnią głośną inscenizacją Pawła Aignera jest "Arabela" Maliny Prześlugi w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Robert Jarosz - absolwent Wydziału Reżyserii białostockiej filii Akademii Teatralnej

w Warszawie. Jeden z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia o szczególnej wrażliwości i osobowości. Laureat kilku konkursów na sztukę teatralną organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka wPoznaniu. Nagrodzone w tym konkursie jego sztuki:

"W beczce chowany", "Szczurzysyn", "W brzuchu Wilka" oraz "Śnieży" zostały wydane przez Centrum w Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży i były grane w Teatrze Animacji w Poznaniu, w bielskobialskiej Banialuce oraz czytane na prestiżowych festiwalach teatralnych w Gdyni i Warszawie. Spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora "Wnyk", zgłoszony na Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, jako jedyny wśród wielu innych propozycji dla dzieci i młodzieży, otrzymał dwie nagrody jury: dla Roberta Jarosza za tekst i dla Bogusława Kierca za reżyserię. Tekst "Wnyka" opublikował miesięcznik "Dialog". Robert Jarosz jest również reżyserem ciekawych przedstawień dla dzieci, m.in. inscenizacji "Gdzie jest Pinokio" według C. Collodiego, prezentowanej w całej Polsce w ramach akcji Lato w teatrze, a także nowatorskich propozycji dla najnajmłodszego widza: "Dudi i piórko" Teatru Baj Pomorski oraz "Audiopyłków" Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Krzysztof Kizewicz - absolwent informatyki, współtwórca spektakli teatralnych oraz filmów. Jest autorem animacji i multimediów do wielu spektakli, projektował plakaty

i programy teatralne oraz współtworzył teledyski, takich artystów jak: Neuropathia,

Cira & Nikon, Kings of the Caramel, Gaba Kulka, Tetris, NON Koneksja. Współpracował

z wieloma teatrami instytucjonalnymi i niezależnymi, m.in. Teatrem Dramatycznym

w Białymstoku, teatrami w Rzeszowie, Olsztynie, z BTL-em oraz Grupą Coincidentia.

Jest autorem animacji do szeregu spektakli teatralnych m. in. "Morosophus" Teatr Dramatyczny w Białymstoku, "Trumna nie lubi stać pusta" Teatr Dramatyczny w Białymstoku, "Królewna Śnieżka" Olsztyński Teatr Lalek, "Gry w Klasy - Komnata Cieni" Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Laureat nagrody "Przystanek Młodzi" za działanie

w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ulicznej ENGRAM, którego jest wiceprezesem. Zdobył też wyróżnienie w ramach festiwalu Filmowe Podlasie Atakuje za Topossi - The Engineer oraz nagrodę AIR LULKA za najbardziej kreatywny i freestylowy twórca FPA

w 2009 roku.

Piotr Klimek - kompozytor, wykładowca oraz producent muzyczny. Ukończył Królewskie Konserwatorium w Hadze oraz Akademię Muzyczną w Poznaniu.

Od 1998 roku związany z Uniwersytetem Szczecińskim. Od 2010 roku jest wykładowcą przedmiotów muzycznych na Wydziale Edukacji Muzycznej oraz Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Komponuje muzykę symfoniczną, chóralną, kameralną i elektroniczną. Od 1991 roku związany z teatrem - jest autorem muzyki do ponad 80 realizacji scenicznych. Współpracuje z wieloma artystami o bardzo zróżnicowanym profilu artystycznym (m.in. Clarence Barlow, Isak Goldschneider,

Barbara Hannigan, Zohar Shefi, Michael Barker, Petr Nosalek, Marek Sułek, Jerzy Lipczyński, Grzegorz Fedorowski, Bohdan Głuszczak, Bohdan Boguszewski, Celina Muza, Stephan Kling, Olga Tokarczuk, Maciej Wojtyszko, Andrzej Jagodziński, Leszek Mądzik, Konrad Dworakowski, Paweł Aigner, i in.).

Laureat wielu nagród m.in. Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za rok 2003 oraz Nagrody Jury Bursztynowego Pierścienia za całokształt twórczości (2007). Od 2010 roku jest dyrektorem Centrum Promocji i Rozwoju Akademii Sztuki w Szczecinie.

Pavel Hubička - czeski scenograf, absolwent Akademii Muzycznej i Dramatycznej w Pradze. Od 1995 roku współpracuje z teatrami w Polsce, m.in. z Opolskim Teatrem Lalki

i Aktora, ze Śląskim Teatrem Laki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, z Teatrem "Laka"

w Warszawie, z Teatrem "Baj Pomorski" w Toruniu, z Teatrem Lalek "Guliwer"

w Warszawie, z Białostockim Teatrem Lalek, z Teatrem Nowym w Zabrzu, z Wrocławskim Teatrem Lalek, z Olsztyńskim Teatrem Lalek, z Operą na Zamku Szczecin, z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Laureat wielu nagród, m.in. na Festiwalu Teatrów Lalkowych "Brzechwa i inni" - nagroda za scenografię do przedstawienia "Odyseja" w reżyserii Krystyny Jakóbczyk w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielc oraz za scenografię do przedstawienia "Valerie" w reżyserii Alain'a Lecucq w Białostockim Teatrze Lalek oraz na Międzynarodowym Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-teksty - nagroda za scenografię w spektaklu "Murdas. Bajka", która doskonale oddaje specyfikę nowoczesności w twórczości Stanisława Lema oraz za logikę zastosowania wszystkich elementów.

Bartłomiej Orłowski - muzyk, gitarzysta w zespołach Chorzy na Odrę i Doctror Fisher; absolwent Edukacji Muzycznej w Katedrze Edukacji Artystycznej US; realizator dźwięku

i opiekun techniczny Akademickiego Centrum Kultury US. Współpracuje z kompozytorem Piotrem Klimkiem w tworzeniu i produkcji muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów, m.in. Amelka, Bóbr i Król na Dachu Teatru Groteska w Krakowie, Wschód i zachód słonia w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu, Kopciuszek w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś"

w Kielcach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji