Artykuły

Wlk. Brytania. Powstanie musical o pacyfiście-koczowniku spod parlamentu

Zmarły w czerwcu 2011 r. brytyjski pacyfista Brian Haw, uznawany za symbol ruchu antywojennego, stał się bohaterem musicalu. Przez 10 lat dzień i noc koczował na trawniku przed parlamentem w proteście przeciwko polityce W. Brytanii i USA na Bliskim Wschodzie.

Według mediów inscenizację zatytułowaną "According to Brian Haw", co można przetłumaczyć jako "Świat według Briana Haw", stworzył Młodzieżowy Teatr Muzyczny (The Youth Music Theatre). Wystawiać ją będzie od 20 sierpnia br. awangardowy ośrodek Riverside Studios w zachodnim Londynie. W pracach nad musicalem pomagał syn pacyfisty Peter Haw.

We wrześniu 2001 r. Brian Haw rozbił namiot na trawniku na wprost wjazdu do podziemnego parkingu w brytyjskim parlamencie, umieszczając wokół antywojenne plakaty i ulotki. Jego namiot był jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów brytyjskiej metropolii w latach 2001-11.

W tym czasie Haw, z zawodu stolarz pochodzący z Redditch w Worcestershire, był aresztowany 40 razy i kilka razy stawał przed sądem. Grożono mu i trzykrotnie złamano mu nos. Mimo to Haw nie przerwał jednoosobowego protestu przeciwko wojnie w Afganistanie i Iraku oraz innym zbrojnym konfliktom na Bliskim Wschodzie. Polegał na życzliwości osób, które dokarmiały go i pozwalały się umyć, a także na darmowej pomocy prawnej.

Gdy próby usunięcia go nie przyniosły skutku, nakazano mu zmniejszenie długości palisady, na której rozwiesił swe drastyczne, antywojenne plakaty i ograniczono mu prawo posługiwania się megafonem.

Z myślą o usunięciu go sprzed parlamentu w 2005 r. deputowani uchwalili ustawę ograniczającą prawo do protestu w promieniu 1 km od tego budynku. Sąd orzekł zarazem, że może zostać na miejscu, jeśli policja mu na to pozwoli. Haw o pozwolenie nie wystąpił z góry wiedząc, że by go nie otrzymał, dlatego policja skonfiskowała mu w nocy niemal wszystkie antywojenne plakaty. Sąd zezwolił mu na kontynuowanie protestu, ponieważ rozpoczął go zanim ustawa z 2005 r. weszła w życie.

Dopiero w kwietniu 2011 r. władze miejskie Londynu uzyskały zgodę sądu na wykwaterowanie 62-letniego wówczas koczownika z trawnika i przymusowe przemieszczenie go na chodnik, z zachowaniem prawa do eksponowania antywojennych plakatów. W tym czasie był on już bardzo chory na raka i leczył się w szpitalu w Niemczech.

- Ojciec chciał rozliczyć polityków z ich decyzji. Dlatego czekał na nich za każdym razem, gdy wychodzili, bądź wyjeżdżali z parlamentu - mówi syn Peter.

Brian Haw jest synem brytyjskiego żołnierza, który wyzwalał obóz koncentracyjny w Bergen-Belsen. Jest żarliwym ewangelikiem. Odwiedził m.in. Kambodżę w okresie terroru Czerwonych Khmerów. W 2007 r. telewizja Channel 4 przyznała mu nagrodę najbardziej inspirującej osobistości politycznej roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji