Artykuły

Olsztyn. W sobotę premiera sztuki "Dwadzieścia minut z aniołem"

Dwie jednoaktówki pt. "Dwadzieścia minut z aniołem" Aleksandra Wampiłowa ukazujące jak zwyczajne, życzliwe postawy ludzi mogą u innych budzić podejrzliwość i wrogość przygotowują aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę.

Pomimo skromnego dorobku pisarskiego Aleksander Wampiłow uznawany jest za klasyka dramaturgii XX wieku, który wywarł ogromny wpływ na współczesny rosyjski teatr. Krytycy nazywają Wampiłowa "rosyjskim Mrożkiem".

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej reżyser spektaklu Andrzej Bartnikowski "wszechobecny w sztukach Wampiłowa absurd wydobywa i demaskuje prawdziwe ludzkie postawy".

- Wampiłow miał genialny zmysł obserwacji i umiał ukazać naturę ludzką u swych bohaterów - podkreślił Bartnikowski. Według reżysera absurd w dramatach Wampiłowa polega na tym, że - bohaterowie będąc wewnątrz sytuacji działają jak się im wydaje racjonalne, natomiast widz oglądając fabułę ocenia ich postawy jako niedorzeczne.

Według Bartnikowskiego rosyjski dramaturg prezentując w swych sztukach problemy etyczne nie zajmuje pozycji moralizatora i nie wskazuje co jest etyczną i wzorcową postawą a co nagannym zachowaniem. "Konstruuje fabułę sztuki tak, że bohaterowie wzbudzają sympatię a spektakl jest komedią sytuacyjną" - podkreślił reżyser.

Spektakl, w którym pokazane zostaną dwie jednoaktówki zatytułowane "Przygoda z metrampażem" i "Dwadzieścia minut z aniołem" łączy miejsce akcji, którym jest pokój hotelowy. Akcja pierwszej jednoaktówki rozgrywa się w latach 70 XX wieku, kiedy w hotelu pojawia się zecer - specjalista od metrampażu, który jest kibicem piłki nożnej. Chcąc wysłuchać relacji z meczu wchodzi do pokoju młodej dziewczyny, który ma sprawny odbiornik. Temu sprzeciwia się kierownik hotelu, ale ponieważ nie wie kim jest "specjalista od metrampażu" boi się zareagować stanowczo.

W drugiej jednoaktówce pt. "Dwadzieścia minut z aniołem" bohaterami są dwaj mężczyźni, będący w delegacji. Chcąc załagodzić porannego kaca podejmują próby zdobycia pieniędzy na alkohol. Wówczas zjawia się przypadkowy mężczyzna, który podarowuje im dużą sumę pieniędzy. Zaskoczeni taką dobroduszną postawą, bohaterowie są podejrzliwi i by odkryć motywację darczyńcy poddają go torturom.

Urodzony w 1937 roku Aleksander Wampiłow napisał 11 utworów dramatycznych: wśród nich "Anegdoty prowincjonalne", "Dom z widokiem na pole", "Niezrównany Nakoniecznikow", "Polowanie na kaczki" czy "Rozstanie w czerwcu". Świetnie zapowiadającą się karierę dramaturga przerwała tragiczna śmierć w 1972 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji