Artykuły

Życiowy dramat Żyda

Pewnego dnia Hirsz Singer, karczmarz z Bro­nowic Małych, znalazł się z rodziną na we­selu poety Rydla. Po kilku miesiącach odna­lazł się nie na ozdobnych dagerotypach z uro­czystości, ale na kartach "Wesela " Wyspiań­skiego

Zasłyszaną historię opisał Roman Brandstaetter w dramacie "Żyd z Wesela". Z pozoru śmieszna sytuacja okazała się dla jej bohatera tragedią. Wszystko wy­dało się dopiero po kilku miesiącach. Z po­czątku Singer spodziewał się, że krzątają­cy się po wiejskiej chacie Wyspiański zro­bi z niego jedną z czołowych postaci "We­sela". Stało się jednak inaczej. Za sprawą krakowskiego Teatru Starego, inscenizu­jącego tekst Brandstaettera, widzowie wy­słuchają monologów Żyda, z których zro­dzi się inna niż Wyspiańskiego wizja słyn­nej uroczystości z Bronowic Małych.

Wyspiański, uwieczniając go w swoim dramacie, złamał Singerowi życie. Żyd rozstał się z żoną i córką Pepą, która ka­zała nazywać się Rachelą i trwoniła pie­niądze ojca na miastowych artystów. Tak w sytuację bohatera, który odnalazł sie­bie w sztuce, próbowała się wczuć Wi­sława Szymborska w swoich "Lekturach nadobowiązkowych: "Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję - za co, dlaczego? I nie dość, że posz­kodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy za­częli o nim mówić Żyd z Wesela".

Spektakl krakowskiego Teatru Stare­go, który doczekał się już ponad 200 po­kazów, wyreżyserował Tadeusz Malak. W roli głównej występuje Jerzy Nowak, którego widzowie znają z filmów: "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy i "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Jego kreacja doczekała się entuzjastycz­nych opinii teatralnych recenzentów: - Nowak gra. Wychodzi na scenę i przez pół godziny jest Herszem Singerem. Ni­kogo nie obchodzi, co robił przedtem i co będzie robił potem, nie ma w nim skrawka prywatności, którą mógłby przehandlować publiczności uwielbiającej ten towar. W pewnym sensie Nowaka w ogóle nie ma. I na tym polega para­doksalna miara jego aktorstwa - twier­dził krytyk Janusz Majcherek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji