Artykuły

Premiera niezwykłych Dziadów

W Teatrze imienia Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu trwają gorączkowe przygotowania do premiery "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Wyznaczono ją na dzień 14 stycznia. Cały zespół pra­cuje jak w transie. Próby do ponad trzygodzinnego przedstawienia wymagają żelaznej kondycji. Kaliskie "Dziady" to sztuka dynamiczna, żywa i odważna. Premierowy spektakl obejrzy premier Jerzy Buzek.

Przedstawienie "Dziadów" przygotowuje utalentowany student ostatniego roku Wy­działu Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Maciej Sobociński. Dyrekcji te­atru udało się też pozyskać znanego kompozytora Bolesła­wa Rawskiego.

- Napisałem muzykę bardzo dynamiczną, bo właśnie taką lubię - mówi Bolesław Rawski. - Bałem się nawet, że zacznie ona dominować nad aktorem. W tej chwili nie mam już takich obaw. Muzykę do "Dziadów" tworzyłem w pociągu, w trakcie przejazdów do Kalisza, Wrocławia i Warszawy.

Reżyserii świateł podjął się operator telewizyjny i filmowy Tomasz Wert. Nad plastyką ruchu czuwał Witold Jurewicz, twórca teatru "Alter". Scenografię zaprojektowała Elżbieta Wójtowicz-Golarowska. W spektaklu grają wyłącznie aktorzy kaliskiej sceny. Główne role kreują: Karol Kręc, Piotr Szulc, Katarzyna Strojna, Maciej Orłowski, Przemysław Kozłowski i Małgorzata Andrzejak. Twórcy spektaklu sta­rali się znaleźć dla arcydramatu Mickiewicza współczesne brzmienie, by był on zrozu­miały także dla młodych ludzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji