Artykuły

Olsztyn. Irlandzki maraton u Jaracza

Całą trylogię leenańską Martina McDonagha wystawi w piątek [9 września] Teatr im. Jaracza w Olsztynie. Przedstawienie trzech sztuk, których akcja toczy się na irlandzkiej prowincji we wsi Leenane, będzie trwać 8 godzin.

Wicedyrektor olsztyńskiego teatru Andrzej Fabisiak powiedział PAP, że ta scena jest jedynym w Polsce teatrem, który ma w repertuarze cały tryptyk McDonagha czyli "Królową piękności z Leenane", "Samotny zachód" i "Czaszkę z Connemary".

Wszystkie olsztyńskie realizacje wyreżyserował Bartłomiej Wyszomirski, w scenografii Izy Toroniewicz.

- Będzie to okazja, by w ciągu jednego dnia poznać losy bohaterów wioski Leenane, wyjątkowo splątane, niejednoznaczne w ocenie, a z pewnością skłaniające do refleksji na temat ludzkiej natury - powiedział Fabisiak.

"Królowa Piękności z Leenane" to sztuka o związkach emocjonalnych między matką i córką, których życie pod jednym dachem jest pasmem udręk.

"Samotny zachód" to tragikomiczna historia dwóch skonfliktowanych braci. Obaj bardzo samotni, nie potrafią pokonać uprzedzeń, kompleksów, nie umieją otworzyć się na pozytywny odbiór świata i ludzi.

Tematem ostatniej części trylogii. "Czaszki z Connemary"[na zdjęciu] jest morderstwo namiętnie komentowane przez całą wieś. Jego rzekomym sprawcą ma być grabarz, a ofiarą jego żona.

W antraktach wieczoru olsztyńska publiczność będzie miała okazję nauczyć się irlandzkich tańców, spróbować irlandzkich potraw i obejrzeć fotografie irlandzkich pejzaży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji