Artykuły

"Dialog" z Gretą

Jeśli jeszcze nie macie marcowego miesięcznika "Dialog" - najwyższy czas go zdobyć. W numerze znajdziecie tekst dramatu najnowszej premiery Anny Augustynowicz "Greta Grabo przyjechała", wywiad z reżyserką oraz tekst wprowadzający zarówno do tematyki sztuki jak i opisujący fenomen gwiazdy - pisze Kamila Paradowska na blogu Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Najnowszy numer miesięcznika poświęconego dramaturgii współczesnej - teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej nosi tytuł "Być Gretą Garbo". Wewnątrz numeru znajdziemy tekst Justyny Jaworskiej obrazujący filmową gwiazdę jako kreację - stworzoną zarówno na potrzeby ról, które grała, jak i na zbudowanie wszystkiego tego, co później stało się legendą. Autorka tekstu wskazuje, że Frank McGuinness tworząc postać Grabo na potrzeby swojego dramatu garściami czerpał z jej biografii - rozpiętej pomiędzy tajemniczością, samotnością i seksualną ambiwalencją. Co to znaczy stworzyć i wykreować dziś Gretę Garbo w teatrze? Justyna Jaworska pisze:

Jej postać, niczym gotowy kostium, "drag", nie jest trudna do skonstruowania: można unosić cienką brew, cedzić słowa z akcentem, powstrzymywać się od uśmiechu, ale prawdziwa inspiracja powinna iść dalej niż pastisz i mieć swoje konsekwencje. Być bowiem Gretą Garbo w głębi duszy to wiedzieć, jak i kiedy powiedzieć światu "nie".

Jak rozwiązać zagadkę "szwedzkiego sfinksa"? Anna Augustynowicz, w zamieszczonym w "Dialogu" wywiadzie, wskazuje:

"Być jak Greta Garbo" jest być może naszą podświadomą tęsknotą do bycia potworem? Podczas prób, przypuszczam, będziemy przybliżać możliwe rozwiązania tej zagadki po to, by aktor wcielający się w "szwedzkiego sfinksa" mógł obudzić taką tęsknotę w wyobraźni widza. Moim zadaniem jest pomóc mu dochować tajemnicy Grety Garbo.

Jaką historię poznamy czytając sztukę? Do jakiego świata zostaje wprowadzona Greta Garbo, co mu przynosi i jak go zmienia? Zapraszamy do lektury tekstu dramatu w przekładzie Małgorzaty Semil. Czasopismo "Dialog" można znaleźć w księgarniach do końca marca.

Prapremiera polska sztuki Franka McGuinnessa "Greta Garbo przyjechała" odbędzie się 19 kwietnia w czasie Przeglądu Teatrów Małych KONTRAPUNKT. Spektakl jest koprodukcją Teatru Współczesnego w Szczecinie i festiwalu Kontrapunkt.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji