Artykuły

Kraj. Międzynarodowy Dzień Teatru. Co ciekawego nas czeka?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w całej Polsce można dziś poczuć prawdziwą magię, posłuchać mądrego słowa, pośmiać się i podumać. Teatry zapraszają od rana do wieczora.

- Nadzieją na ostateczne rozwiązanie kryzysu jest "wielkie wypędzenie" nas, a zwłaszcza młodzieży pragnącej opanować sztukę teatru - powstanie "nowej diaspory" komediantów, artystów, którzy z tej niefortunnej sytuacji wyciągną niespodziewane korzyści i położą fundamenty nowego teatru - napisał w przesłaniu na Międzynarodowy Dzień Teatru włoski satyryk i dramaturg, noblista Dario Fo.

Jednak gdy nadchodzi święto, nie należy się skarżyć, tylko zaprosić gości, co też w ramach ogólnopolskiego projektu "Dotknij teatru" już od 18 marca w 45 miastach Polski czynią rozmaite teatry. Wychodzą do widzów i po widzów - nawet tych najmłodszych. Można więc wziąć udział w spektaklach, otwartych próbach, warsztatach, happeningach, można zwiedzać teatry, spotykać się z twórcami, zadawać pytania. Międzynarodowy Dzień Teatru to kulminacja akcji. Oto wybrane atrakcje z kilku miast (pełen program na www.dotknij-teatru.pl).

Kraków

Na Grodzkiej i w Barze Mlecznym na rogu Poselskiej będzie można natknąć się na bohaterów "Wesela", których na ulicę wyprowadzi Teatr KTO (godz. 14). W Narodowym Teatrze Starym o godz. 17 "Odprawa posłów greckich" w reżyserii Michała Zadary, a o godz. 19.15 przedstawienie przygotowane w ramach projektu "Dotknij teatru", czyli "Poczet Królów Polskich" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Z kolei Teatr Łaźnia Nowa o godz. 19 zaprasza na "Teatr bez pudła" - wykład performatywny, film, zwiedzanie kulis teatru i niespodzianki.

Lublin

Jak dziś na scenie mówić Dostojewskiego, myśleć Dostojewskim, zastanawiać się będzie wraz z aktorami i reżyserem spektaklu Teatru Provisorium "Bracia Karamazow" krytyk teatralny Łukasz Drewniak (godz. 16), a sam spektakl w reżyserii Janusza Opryńskiego obejrzeć można będzie o godz. 19.

Łódź

W mieście, w którym projekt "Dotknij teatru" narodził się trzy lata temu, natknąć się będzie można na teatr w najdziwniejszych miejscach, m.in. w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, gdzie o godz. 10 wystawiony zostanie spektakl "Wszechświat teatru", w przedszkolach, do których zawitają lalki, na Piotrkowskiej, którą przejdzie "Teatr w bramie" (godz. 15, od skrzyżowania z ul. Więckowskiego do pasażu Schillera), czy w Muzeum Kinematografii, gdzie obejrzeć będzie można "Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim", czyli słynny spektakl teatru TV z 1995 r. w reżyserii Piotra Cieplaka (godz. 18)

Poznań

Teatr Polski świętuje od rana - zaczyna już o godz. 8.30 lekcją teatralną, potem zaprasza na warsztaty dla dzieci, wystawę rekwizytów, kostiumów, publikacji i plakatów i kolejne warsztaty, a o godz. 17 do "Otwartej garderoby" na inscenizowany pokaz ukazujący kulisy pracy aktorów oraz osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu. Teatr Muzyczny z kolei zaprasza na spotkanie z aktorami - głównymi bohaterami spektaklu "Królowa Śniegu" (godz. 12.15), Teatru Animacji na program edukacyjny "Magia animacji" (godz. 13), a Teatr Ósmego Dnia najpierw na "Popołudnie z Porywaczami", czyli projekcje projektów Teatru Porywacze Ciał (godz. 16), a o godz. 19 na spektakl "More Heart Core!".

Warszawa

Stołeczne teatry żyć dziś będą już od rana. W Teatrze Żydowskim pierwsze warsztaty dla dzieci już od godz. 10, potem pokazy charakteryzacji i prezentacja kostiumów oraz opowieści o historii teatru i wyprawa za kulisy. W Teatrze Druga Strefa o godz. 12 czytanie bajek dla dzieci "Przygody Misia Kazimierza" Pauliny Wilk i warsztaty teatralne dla najmłodszych, o godz. 14 "Bajki" Jeana de La Fontaine'a i warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, a o godz. dla gimnazjalistów spektakl "Wychowajmy ich". Dzieci zapewne też z chęcią zajrzą za kulisy Teatru Lalka (godz. 12.30).

Starsi o godz. 12 mogą wybrać się na warsztat z Janem Peszkiem w TR Warszawa, o godz. 17 na otwartą próbę czytaną spektaklu "Bliżej" do Teatru Powszechnego, projekcję dokumentalnej impresji o Gustawie Holoubku "Słońce i cień" i spotkanie z jej autorem, synem słynnego aktora Janem (godz. 19, Teatr Dramatyczny) lub pokaz spektaklu telewizyjnego "Ostatnia taśma Krappa", czyli dramatu Becketta w reżyserii Antoniego Libery, i spotkanie z tym ostatnim (godz. 19, Scena im. Tadeusza Łomnickiego), a może spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, podczas którego będzie on czytał fragmenty swojej nowej sztuki "Młody Stalin" (godz. 19, Scena Przodownik). A przedstawienia? Instytut Sztuk Performatywnych Komuna/Warszawa na premierę spektaklu "Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu" (godz. 20, ul. Lubelska 30/32).

Wrocław

Świętują głównie dwa teatry - Lalek i Polski. W tym pierwszym od godz. 10 spektakle, m.in. "Calineczka" i warsztaty oraz interaktywna wystawa lalek, kostiumów i scenografii (Wrocławski Teatr Lalek). W tym drugim najpierw premiera "Dzieci z Bullerbyn", potem o godz. 17 specjalne wydanie "Magla teatralnego" z Krystianem Lupą, a o godz. 20 "Titus Andronicus" w reżyserii Jana Klaty (Scena im. J. Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu).

Dzień teatru uczci też Wrocławski Teatr Pantomimy, który zaprasza dzieci na warsztaty i spotkanie z aktorami i twórcami teatru "Pantomima nie boli. Dotknij teatru" (godz. 11.30)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji