Artykuły

Opole. Wszystkie Złote Maski dla Teatru Kochanowskiego

Wszystkie opolskie Złote Maski przypadły w tym roku artystom Teatru Kochanowskiego. Za spektakl roku uznany został "Słownik Chazarski. Dzieci Snów" w reżyserii Pawła Passiniego.

Uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas której marszałkowie województw opolskiego i śląskiego uhonorowali najwybitniejsze osiągnięcia sceniczne 2012 roku odbyła się w poniedziałek na deskach Teatru Kochanowskiego.

"Słownik Chazarski. Dzieci Snów" [na zdjęciu] Milorada Pavicia w reżyserii Pawła Passiniego został uznany za spektakl roku na Opolszczyźnie i otrzymał jedną z pięciu Złotych Masek, które przyznał marszałek województwa.

Doceniono odważne i monumentalne przedsięwzięcie artystyczne, zrealizowane na wszystkich scenach Teatru Kochanowskiego, "w którym sen, fantazmat i wyobraźnia stają się wehikułem łączącym odległe przestrzenie, czas, systemy religijne i filozoficzne".

- Takie przedstawienie nie mogłoby się udać nigdzie indziej - powiedział reżyser Paweł Passini.

Złotą Maskę otrzymała także autorka onirycznej scenografii do tego niezwykłego widowiska, Zuzanna Srebrna.

Złotą Maskę za reżyserię przyznano Mikołajowi Grabowskiemu za "Dwanaście stacji".

- Muszę podziękować miastu Opole. Ono jest bohaterem tej nagrody, podmiotem i przedmiotem, tego, co tu zrobiłem - powiedział Mikołaj Grabowski, dziękując autorowi poematu Tomaszowi Różyckiemu i całemu zespołowi opolskiego teatru. - Ja też już jestem opolaninem - dodał znakomity reżyser.

Aktorskie Złote Maski przypadły Zofii Bielewicz i Grażynie Misiorowskiej. Nestorka opolskiej sceny została uhonorowana nie tylko za role w "Słowniku" i "Dwunastu stacjach", ale też za całokształt pracy - jako "aktorka, która nigdy nie zawodzi widzów".

Grażyna Misiorowska została nagrodzona za role w "Słowniku Chazarskim" i "Iwonie księżniczce Burgunda". To trzecia Złota Maska w jej karierze.

- To wyjątkowo miły wieczór, bo pięć Złotych Masek otrzymują spektakle, które wspólnie stworzyliśmy - cieszył się Tomasz Konina, dyrektor Teatru Kochanowskiego. - Jestem bardzo szczęśliwy, że mam tak wspaniały zespół aktorski, techniczny i administracyjny, że mam ludzi, którym mogę ufać.

Marszałek województwa śląskiego wręczył Złote Maski artystom teatrów śląskich. Doroczne święto ludzi teatru naprzemiennie odbywa się na Śląsku i w Opolu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji