Artykuły

Warszawa. "Dotknij teatru" w Drugiej Strefie

Teatr Druga Strefa w ramach akcji "Dotknij teatru" zaprasza 27 marca dzieci wraz z opiekunami do wspólnej zabawy z Misiem Kazimierzem, na "Bajki" Jean de La Fontaine'a i spektakl "Wychowajmy ich".

27 marca 2013

godzina 12.00

Paulina Wilk

"Przygody misia Kazimierza"

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do wspólnej zabawy z Misiem Kazimierzem.

Wspólne czytanie książki o przygodach beżowego jegomościa w niebieskiej piżamce przeplatać się będzie z ćwiczeniami buzi i języka oraz innymi wesołymi zabawami w teatr.

Kazimierz nie jest zwyczajnym misiem. To nieśmiały i wrażliwy mądrala, który szuka przygód i bliskości.

Choć pochodzi z fabryki i wygląda tak samo jak setki jego kolegów, pragnie przeżyć coś wyjątkowego. Dlatego ucieka do wielkiego miasta, a tam spotyka Anię. Ania jest dorosłą i trochę smutną dziewczyną o wyjątkowych talentach. Potrafi szyć, urządzić spektakl i odpowiedzieć na trudne pytania. Malutki miś znajduje w niej prawdziwą przyjaciółkę, przy której może śmiało korzystać z wyobraźni i odkrywać świat. Każda przygoda czegoś go uczy i przynosi nowe uczucie. Kazio i Ania wspólnie odkrywają, że w przyjaźni najważniejsze jest zaufanie, nie warto się obrażać, nadzieja jest lepsza niż zazdrość, a smutek łatwo zmienić w szczęście.

Kazimierz dziarsko wkracza w świat wspaniałych poprzedników: Puchatka, Paddingtona, Colargola i Uszatka. Dołącza do liczącej już 110 lat tradycji misiów - ukochanych dziecięcych towarzyszy i fascynujących bohaterów. Jest misiem współczesnym, ale i szlachetnie staromodnym, bo w jego historii najważniejsze są sprawy ponadczasowe: uczucia, przygody i ujmująca osobowość.

"Przygody misia Kazimierza" były inspirowane pluszowym misiem, którego autorka dostała w prezencie. Książka powstała jesienią 2011 r.

Czyta Mariusz Odwarzny

Spotkanie dla dzieci od lat 4 do 7

Czas trwania spotkania 90 minut.

Bilety w cenie 10 zł/dziecko (opiekun gratis)

***

godzina 14.00

Jean de La Fontaine

"BAJKI"

Przed nami podróż do świata bajek, krainy barwnych postaci, które bawią, wzruszają i uczą młodego widza czym jest dobro, zło, odwaga, przyjaźń. W spektaklu wykorzystane są różne formy teatralne ukazujące czym jest teatr i jak można się nim bawić już od najmłodszych lat. Warsztaty teatralne prowadzone po spektaklu dadzą rodzicom wskazówki jak twórczo spędzać z dziećmi wolny czas.

Spektakl dla dzieci od lat 7.

Czas trwania spektaklu z warsztatami 80 minut

Bilety w cenie 15 zł/dziecko (opiekun gratis) do nabycia online www.teatrdrugastrefa.info lub w kasie teatru na godzinę przed spektaklem.

***

godzina 16.00 i godzina 18.00

Laurent Van Wetter

"WYCHOWAJMY ICH" (na zdjęciu)

Sztuka belgijskiego autora Laurenta Van Wettera to kolejny międzynarodowy projekt Teatru Druga Strefa.

Tekst powstał w wyniku pracy z młodzieżą szkolną podczas warsztatów teatralnych, na których uczestnicy otwarcie opowiadali o swoich relacjach z rodzicami, o swoich codziennych problemach i o tym co dla nich znaczy słowo WYCHOWANIE.

Wnioski były zaskakujące i zupełnie zmieniły punkt widzenia dramaturga.

W sztuce autor obnażył sprzeczności domowego ogniska pokazując, że ci, którzy mają być wzorem, często sami go potrzebują.

Reżyser sens tej gorzkiej prawdy pokazuje używając środków przemawiających do współczesnych nastolatków w najbardziej dla nich dosadny sposób, w spektaklu szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego postęp cywilizacyjny paradoksalnie powoduje kryzys w wychowaniu, a konsumpcjonizm zabija wartości i morale zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

O spektaklu

Tomasz Garstka (psycholog) "Wystawiana w Teatrze Druga Strefa sztuka Laurenta Van Wettera, pt. "Wychowajmy ich" w adaptacji i reżyserii Sylwestera Biragi, jest jak zbiór krótkich filmików dokumentujących typowe sceny z życia rodzin i z rówieśniczych kontaktów nastolatków. Scen nakręconych jakby z kamery ukrytej w ekranie telewizora, przed którym spędzają czas niemal nieustannie postaci spektaklu. Scen z dialogami wydawałoby się komicznymi, ale o gorzkim smaku. Z kilku scen niemych, niczym fotografie. Scen zestawionych przypadkowo, nieuporządkowanych. Choć każda z nich ma nazwę, robią więc wrażenie skatalogowanych.

Czasem dopiero gdy usłyszymy nagranie własnych wypowiedzi lub zobaczymy siebie samych w materiale video, dostrzec możemy swój prawdziwy obraz. To jak groteskowo potrafimy się prezentować i jak bezrefleksyjnie destrukcyjnie możemy wpływać na innych - na przykład na nasze własne dzieci. Tak jest w spektaklu "Wychowajmy ich" Teatru Druga Strefa. Tu scena jest niczym monitor telewizora. Z jednej strony w ekran gapią się bohaterowie sztuki - nastolatki i ich rodzice. Z drugiej strony to my podglądamy ich prywatne życie, w uszy nasze wlewają się wyznania o ich emocjach i pragnieniach. My patrzymy na nich na ekranie, a oni oglądają nas w swoim telewizorze. Jesteśmy ich zwierciadlanym odbiciem. Możemy - a może powinniśmy - zobaczyć i usłyszeć w nich siebie. Przede wszystkim rodziców, którzy wychowują. I nastolatków i nastolatki, którzy tęsknią. Do czego? Do miłości? Do porządku? Do rozmowy i kontaktu? Do bycia dostrzeżonym i wysłuchanym? Do ideałów, do których mogą dążyć i do autorytetów, z którymi się mogą mierzyć? Do wszystkiego czego im brak. Sztuka pokazuje jak pusto może brzmieć postulat dorosłych - "Wychowajmy ich".

Spektakl od lat 11.

Czas trwania spektaklu 60 minut

Bilety w cenie 25 zł/os. do nabycia online www.teatrdrugastrefa.info lub w kasie teatru na godzinę przed spektaklem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji