Artykuły

Olsztyn. Teatralna kreacja roku dla Marzeny Bergmann

Galą z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i spektaklem "Bal w operze" zakończyły się w niedzielę XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Podczas Gali aktorka Marzena Bergmann odebrała nagrodę za teatralną kreację 2012 roku.

Przez 5 dni widzowie obejrzeli 8 przedstawień; od mondramów, poprzez pantomimę, spektakle dramatyczne aż po scenę plastyczną.

Podczas Gali aktorka olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza Marzena Bergmann odebrała nagrodę za teatralną kreację 2012 roku. W plebiscycie czytelnicy "Gazety Olsztyńskiej" i słuchacze "Polskiego Radia Olsztyn" uznali, że rola Matki, jaką zagrała Marzena Bergmann w spektaklu "Boski spór" Felixa Mitterera w reżyserii Jerzego Bończaka była najciekawszą rolą w minionym roku.

Uhonorowano także Hannę Wolicką, obchodzącą w tym roku 80. urodziny oraz jubileusz 55 lat pracy scenicznej. Z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie związała się w połowie lat 60. za dyrekcji Aleksandra Sewruka. Po jego odejściu opuściła Olsztyn, by powrócić na olsztyńskie deski teatralne na początku lat 70.

Sceniczne emploi Hanny Wolickiej to postaci wyraziste, charakterystyczne, zdecydowane w działaniu, ale nie pozbawione czułości czy kobiecej słabości. Poza aktorstwem Hanna Wolicka od lat związana jest ze studium aktorskim w Olsztynie, gdzie uczy studentów interpretacji sztuki dramatycznej.

Galę zakończył spektakl "Bal w operze" według Juliana Tuwima w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej z Gdyni.

Podczas 21. edycji Spotkań Teatralnych olsztyńscy widzowie obejrzeli dramat Petera Turriniego "Józef i Maria" w wykonaniu aktorów Teatru Studio, Scenę Plastyczną KUL ze spektaklem "Przejście" Leszka Mądzika, a także "Wesele" Wyspiańskiego w wykonaniu aktorów Teatru Malabar Hotel.

Wrocławski Teatr Pantomimy wystawił "Poławiaczy Papieru" na podstawie "Zamku" Franza Kafki i "Dom Bernardy Alba" Federico Garcii Lorki.

Widzowie obejrzeli również "32 omdlenia", spektakl będący adaptacją utworów Antoniego Czechowa przygotowaną przez stołeczny Teatr Polonia. Pokazano także "Moskwę-Pietuszki" w wykonaniu Jacka Zawadzkiego ze szczecińskiego teatru Kana i "L'ultima Madre" w inscenizacji włoskiej aktorki Afry Crudo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji