Artykuły

Wrocław. Początek sezonu we Współczesnym

Wrocławski Teatr Współczesny w sobotę (10 września) otworzy sezon premierą dla dorosłych - spektaklem "Przytuleni". Teatr nie zapomina też o dzieciach. 17 września zaprosi je na premierę "Małego Kominiarczyka, czyli zróbmy operę!"

"Przytuleni" to opowieść o dwójce samotnych ludzi, poszukujących miłości i pełnych obaw przed spełnieniem marzeń. On jest estradowym artystą, ona pracuje w przedsiębiorstwie pogrzebowym. Sztukę napisał Szwed Jonas Gardell, komik, filozof walczący o prawa osób o innej orientacji seksualnej. W swojej ojczyźnie jest znany z nieukrywania swojego związku z mężczyzną, z którym wychowuje dziecko. Reżyser Gabriel Gietzky podkreśla, że pisze on także rozważania filozoficzne i jest praktykującym baptystą. - To nie tylko skandalista - mówi Gietzky. - Sztuka opowiada o intymnych relacjach między ludźmi i strachu przed otwarciem się na drugiego człowieka - twierdzi.

Krystyna Meissner, dyrektorka Współczesnego, uważa, że niespełnienie i lęki bohaterów nie wyczerpują poruszanych przez Gardella tematów. - To także sztuka o śmierci i starzeniu się - mówi.

Ze względu na niewielką widownię Sceny na Strychu planowane są dwie premiery - w sobotę i niedzielę o godz. 19.

Już za tydzień Teatr Współczesny zaprosi najmłodszych widzów na niezwykłą premierę - przedstawienie "Mały Kominiarczyk, czyli zróbmy operę!" Benjamina Brittena, najwybitniejszego twórcy angielskiej opery w XX wieku. Z szesnastką dzieci w wieku 7-12 lat, które będą śpiewać i odgrywać różne role w spektaklu, pracują: znany wrocławski reżyser Jerzy Bielunas i młody, utalentowany dyrygent Wojciech Rodek. "Mały Kominiarczyk" to pełna uroku opowieść o grupce dzieci, które postanawiają wystawić operę. Twórcy będą nie tylko bawić, ale też uczyć najmłodszych widzów. Mała publiczność dowie się od nich, co robią kompozytor, librecista czy reżyser.

- Jak one świetnie reagują na polecenia, jak pięknie śpiewają sopranami! Mają mnóstwo wdzięku - Jerzy Bielunas zachwyca się współpracą z dziećmi.

"Mały Kominiarczyk..." towarzyszy koncertom Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

To tylko dwa najbliższe wydarzenia, a przecież cały sezon zapowiada się bardzo interesująco. Trwają ostatnie przygotowania do festiwalu "Dialog-Wrocław", którego trzecia edycja rozpocznie się 8 i potrwa do 16 października. Autorskie przedstawienia przygotowują: Redbad Klynstra, współpracujący z ukraińskim znakomitym pisarzem Jurijem Andruchowyczem, Piotr Cieplak (obiecał, że tym razem rozbawi publiczność) i Jan Klata, który pod teatralną lupę weźmie tym razem problem ludzi wypędzonych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji