Artykuły

Kraków. Dotknij teatru w jego święto

Co roku 27 marca krakowskie teatry obchodzą Międzynarodowy Dzień Teatru. Jednak w tym roku po raz pierwszy znacząca część z nich postanowiła przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "Dotknij teatru". Co jeszcze przed nami?

W związku z tym wydarzenia przeciągnęły się na 10 marcowych dni, podczas których teatry przygotowały wiele atrakcji. W programie premiery, prapremiery, otwarte próby, warsztaty, happening, spotkania z aktorami, zwiedzanie teatrów i wiele innych. Akcja rozpoczęła się w poniedziałek. Co jeszcze przed nami?

Rozpoczynamy z Teatrem Ludowym, który przygotował dwie propozycje na piątkowe (22 marca) przedpołudnie. Podczas gdy na Dużej Scenie o godz. 10 rozpocznie się "Kot w butach", a po nim oprowadzanie po teatrze dla dzieci 5-10 lat, to na Scenie pod Ratuszem o tej samej porze można wziąć udział w próbie otwartej spektaklu "Peggi Pickit widzi twarz Boga", który reżyseruje Grzegorz Kempinsky. 7. kolei o godz. 18 w Muzeum Starego Teatru odbędzie się ostatni wieczorny pokaz improwizacji organizowany w ramach warsztatów "Wokół Króli", otwarty dla publiczności. Jeszcze w piątek (o godz. 19) i w sobotę 23 marca (o godz. 18) w księgarnio-kawiarni Czuł)' Barbarzyńca odbędzie się gościnny pokaz spektaklu "Małe zbrodnie małżeńskie" na podstawie opowiadania Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Marka Pasiecznego. Po sobotnim spektaklu przewidziano również koncert Katarzyny Miller, a teatralne wieczory mają zwieńczyć spotkania z aktorami - Katarzyną Herman i Redbadem Klijnstrą.

Sobota 23 marca zapowiada się bardzo intensywnie. Po przedpołudniowych warsztatach w Teatrze Ludowym (Studio Improwizacji, Duża Scena, godz. 11), w Teatrze Lalki i Aktora "Parawan" odbędzie się premiera "Bajki o rybaku i złotej rybce", którą reżyseruje Bogusław Foń. Wydarzenie to odbędzie się w ramach Światowego Dnia Lalkarstwa (21 marca) i jubileuszu 15-lecia teatru.

Ale to nie wszystka Na wieczór zaplanowane są trzy premiery! Zacznijmy od spektaklu "Poczet królów polskich" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Starym Teatrze. "Władcy Polski zastawili wnyki w gąszczu dziejów. Na każdym kroku możemy wpaść w sidła znaczeń i symboli, w potrzaski intryg, zdrad i podstępów, w barbarzyńskie ręce narracji i interpretacji. Łatwo się zgubić w mrocznym lesie historii. Nawet jeśli wkroczymy do niego na koniu, z sową na ramieniu i strzelbą w ręce, z mapą i nawigatorem, w kontuszu i z tarczą, na pierwszym lepszym rozdrożu może dosięgnąć nas zatruta strzała. Ale żeby odnaleźć się na krwawym polu bitwy o pamięć, tożsamość i świadomość, trzeba tam najpierw pobłądzić" - do tego wspólnego błądzenia zachęcają organizatorzy. Start o godz. 19.15. Wystąpią: Justyna Wasilewska, Paweł Smagała, Małgorzata Gałkowska, Krzysztof Zawadzki, Małgorzata Zawadzka, Roman Gancarczyk, Wiktor Loga-Skarczewski, Błażej Peszek, Ewa Holasińska, Anna Radwan-Gancar-czyk, Adam Nawojczyk, Szymon Czac-ki, Bogdan Slomiński, Krzysztof Za-rzecki i Marta Ojrzyńska.

Z kolei o godz. 19 w Teatrze im. Słowackiego odbędzie się światowa prapremiera "Chopina bez fortepianu" w reżyserii Michała Zadary. Wystąpią Barbara Wysocka oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą Jacka Kaspszyka. Warto zaznaczyć, że to jedyny planowany pokaz w najbliższym czasie.

Trzecią propozycją tego wieczoru jest krakowska premiera spektaklu

Aldony Jankowskiej "Lataj z Krystyną" w reżyserii Andrzeja Sadowskiego o godz. 19.15 w teatrze Groteska. "Spektakl to przede wszystkim zastrzyk błyskotliwego humoru" - czytamy w zapowiedzi.

W niedzielne (24 marca) południe w Teatrze im. Słowackiego odbędzie się Krakowski Salon Poezji, a na nim "Cóżem Ci uczynił... Wielkanocny Salon Poezji". Czytają: Anna Dymna, Ewa Kaim, Maciej Jackowski i Marcin Sianko. Śpiewają i grają artyści Piwnicy św. Norberta. O godz. 16 na Scenie Underground w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbędzie się Festiwal Paschalny Musica Poetica. Wracając do Krakowa, o godz. 17 w Teatrze Ludowym zobaczyć będzie można ,Legendę o Królowej Jadwidze wg L. Rydla", gościnny pokaz Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".

W poniedziałek 25 marca o godz. 21 w teatrze Barakah odbędzie się dramatorium, na którym tym razem czytane będą opowiadania Jaroslava

1 laska. Czytać będą: Anna Piróg-Karaszkiewicz, Lidia Bogaczówna, Barbara Szałapak i Krzysztof Bochenek.

We wtorek 26 marca o godz. 10 w Starym Teatrze organizowane są warsztaty PKP, czyli "Poczet królów polskich" dla uczniów i nauczycieli szkół średnich. O godz. 19.15 w teatrze Bagatela prapremierowo zobaczyć można spektakl "Carmen. Bella Donna", który reżyseruje Paweł Pitera. Ciała premierowa przewidziana jest na kwiecień. Z kolei wieczorem organizatorzy zachęcają do powrotu do Starego Teatru, w którym o godz. 22 rozpocznie się "Noc teatru", czyli teatr klasy B - debiuty Starego. Będzie to pokaz filmów przygotowany we współpracy z Kołem Naukowym Performatyków UJ, który siłą rzeczy rozpocznie Międzynarodowy Dzień Teatru.

Wreszcie środa (27 marca) i faktyczne święte] teatru. W związku

z tym, że wydarzeń w programie na ten dzień jest ogromnie dużo - jedynie wymieńmy najważniejsze. O godz. U "Błysk rekina" i spotkanie z aktorami dla gimnazjalistów w Teatrze Ludowym.

0 godz. 14 "Wesele" wg teatru KTO, czyli happening teatralny przy ul. Grodzkiej oraz w Barze Mlecznym. O godz. 17 "Odprawa posłów greckich" Michała Zadary w Starym Teatrze, a o godz. 18 otwarta próba "Zabójcy" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego

i spotkanie z aktorami w 'Teatrze Ludowym. O godz. 18.30 w Starym Teatrze uroczyste spotkanie w Sali Modrzejewskiej przygotowane przez Magdę Szprzecht, a o godz. 19 w Łaźni Nowej wyjątkowo i jednorazowo "'Teatr bez pudla". O godz. 19.15 w Teatrze Bagatela Laboratorium młodej reżyserii w opracowaniu Katarzyny Deszcz, a o tej samej porze w Starym Teatrze premiera nagrania słuchowiska "Dumanowski" i pokaz spektaklu "Poczet królów polskich".

Jak co roku w teatrze Groteska o godz. 19 odbędzie się "Spektakl w ciemno" z licznymi niespodziankami, natomiast w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie o godz. 18 widzów czeka premiera spektaklu "Szwejk. Na tyłach" w reżyserii Adama Walnego. Występują: Matylda Baczyńska, Bogusława Podstolska-Kras, Piotr Iludziak, Jerzy Pal, Ireneusz Pa-stuszak, Tomasz Piasecki, Mariusz Szaforz, Tomasz Wiśniewski i Aleksander Fiałek.

Warto skorzystać z propozycji, bo taka kolejna okazja dopiero za rok!

Więcej o Międzynarodowym Dniu Teatru i akcji Dotknij Teatru na krakow.gazeta.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji