Artykuły

Kraków. Bolesny portret Polakóww Narodowym Starym

Ten scenariusz przygotowało troje dramaturgów: Agnieszka Jakimiak, Marcin Cecko i Szczepan Orłowski, spektakl reżyseruje Krzysztof Garbaczewski, a nosi tytuł "Poczet Królów Polskich", o którym niektórzy mówią żartobliwie: czeka nas premiera "PKP",

Po perturbacjach obsadowych - po pierwszych próbach wielu aktorów złożyło role - wreszcie obsadę ustalono i w najbliższą sobotę czeka nas pierwsza premiera w Starym Teatrze za dyrekcji Jana Klaty. Reżyser, Krzysztof Garbaczewski, należy do młodych reżyserów, który niedawno otrzymał Paszport Polityki "za nieoczywiste operowanie materią sceniczną, za zmysł przygody, improwizacji, zespołowości. Za ambicję badania przy pomocy teatru form i granic człowieczeństwa w dobie rozwoju technologii i mediów". Jego spektakle wzbudzają duże kontrowersje, jak choćby "BaLLadyna" zrealizowana ostatnio w poznańskim Teatrze Polskim, na której niektórzy nie pozostawiają suchej nitki, inni zaś aprobują, ale... No właśnie, czy tym razem będziemy mieli do czynienia ze zmysłem przygody, improwizacji, zespołowości"?

Materiały teatru na temat przygotowywanego "Pocztu Królów Polskich są bardzo skąpe. Oddajmy więc głos reżyserowi, który powiedział w jednym z wywiadów: "Punktem wyjścia jest Poczet Królów Polskich wedtug Matejki. Wydaje mi się to ciekawe, bo są to portrety i my próbujemy stworzyć portret polskiego społeczeństwa dziś. To nie jest materiał stricte dramatyczny, więc caty nasz projekt jest poszukiwaniem bardzo otwartym i pozwalającym aktorom interpretować postaci i historię. Adramatyczność czyni naszą pracę nadzwyczaj zaskakującą(...) Przyrównałbym ten projekt do zrywania kolejnych zasłon Maji, czyli iluzji - rzeczy bolesnych i dla nas bardzo emocjonalnych, gdzie chcąc opowiadać o świecie, zaczynamy opowiadać o sobie. Portrety Matejki są wyobrażeniami królów, więc całą przestrzeń historyczną mamy przekopaną. Najciekawsze jest dla mnie to, jak ta odległa historia jest obecna w nas dzisiaj. Ale to tylko jedno z wielu pytań, które zadajemy podczas powstawania Pocztu Królów Polskich".

Dodajmy, że w najnowszym spektaklu Starego Teatru wystąpią m.in.: Justyna Wasilewska (gościnnie), Paweł Smagała (gościnnie), Roman Gancarczyk, Krzysztof Zawadzki, Błażej Peszek, Zygmunt Józefczak, Krzysztof Zarzecki (gościnnie), Ewa Kolasińska i Anna Radwan-Gancarczyk.

-Pierwsze przebudzenie polskich królów w katakumbach, w gąszczu dziejów... Tym spektaklem opowiadamy między innymi o świecie naszych tęsknot, ale też o naszych narodowych wadach, przywarach, o polskich cechach. Czy odnajdziemy w tym portrecie Polaków Polaka portret współczesny? - powiedział nam Błażej Peszek grający Jana Olbrachta.

Premierze towarzyszy warsztat edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, który odbędziesię 26 marca wgodz.10-13i15-18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji