Artykuły

TVP Kultura. Gwarancje Kultury 2013 - nominacje

Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania TVP Kultura obchodzi urodziny, przyznając jednocześnie nagrody - Gwarancje Kultury najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu w poszczególnych kategoriach.

W tym roku na uroczystość wręczenia Gwarancji Kultury i 8. urodziny TVP Kultura zapraszamy 13 kwietnia o godz. 19.00 do Studia S1, na ul. Woronicza 17. Wydarzenie uświetni swoim koncertem Kurt Elling - gwiazda światowej wokalistyki jazzowej.

LISTA NOMINOWANYCH DO GWARANCJI KULTURY 2013

LITERATURA

1. Joanna Bator - za powieść "Ciemno, prawie noc". Autorka żonglując konwencjami literackimi kreuje mroczną scenerię Wałbrzycha, by tropić w niej tajemnice przeszłości. Groteskowy horror niesie egzystencjalne refleksje ze współczesnym społecznym ostrzem.

2. Beata Chomątowska - za książkę "Stacja Muranów" - tętniącą życiem opowieść o żydowskiej dzielnicy, która była miejscem zagłady, by odrodzić się w nowej rzeczywistości i wciąż zmagać z cieniem historii. Reportaż o dzielnicy staje się uniwersalną opowieścią o mieście, architekturze i przede wszystkim o ludziach.

3. Szczepan Twardoch - za powieść "Morfina", brawurowo opowiedzianą historię człowieka, który chciał być wolny od gorsetu Polaka-patrioty w rzeczywistości zniewolenia, o kłopotach z tożsamością i zapętleniu we własnych słabościach.

JAZZ, ROCK i INNE

1. Piotr Orzechowski - pianista jazzowy znany również jako Pianohooligan. Za płytę "Experiment. Penderecki", będącą udaną próbą indywidualnej interpretacji utworów Krzysztofa Pendereckiego. Za odważne poszukiwania brzmieniowe i poruszanie się w różnych przestrzeniach stylistycznych.

2. Maria Peszek - za płytę "Jezus Maria Peszek", która stała się nie tylko wydarzeniem muzycznym, lecz również sprowokowała dyskusje o hipokryzji współczesności.

3. Bartłomiej Wąsik i Stanisława Celińska - za projekt "Nowa Warszawa" z udziałem Royal String Quartet, w którym znane piosenki o Warszawie uzyskały niezwykłą aranżację i niezwykłe wykonanie.

MUZYKA POWAŻNA

1. Piotr Beczała - wybitny tenor operowy. Za konsekwentne budowanie repertuaru, sukcesy na scenach operowych świata oraz za udany początek współpracy fonograficznej z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.

2. Marek Moś - dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej Aukso. Za nowoczesną interpretację muzyki polskiej awangardy lat 60. w cyklach Genesis i Muzyczki Henryka Mikołaja Góreckiego, wykonanych po raz pierwszy w całości na ubiegłorocznym festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu.

3. Anna Radziejewska - znakomita śpiewaczka operowa. Za błyskotliwe wokalnie i poruszające emocjonalnie interpretacje skomponowanych z myślą o niej utworów Wojciecha Blecharza i Salvatore Sciarrino, wykonanych na ubiegłorocznym festiwalu Warszawska Jesień. Za umiejętne i kreatywne łączenie świata opery barokowej z muzyką współczesną.

FILM

1. Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt - za entuzjazm, poświęcenie i pasję poparte konsekwentną pracą nad rolami w filmie Jesteś bogiem, za wiarygodne przypomnienie zespołu Paktofonika, jednej z najważniejszych grup muzycznych przełomu wieków.

2. Maciej Stuhr i Ireneusz Czop - za role w filmie "Pokłosie" - najciekawszy duet aktorski zeszłego roku. Za odwagę zmagania się z bolesnym tematem antysemityzmu nie tylko na ekranie, ale również w życiu.

3. Bartłomiej Topa - za stworzenie wielowymiarowej i niejednoznacznej postaci bohatera naszych czasów w filmie "Drogówka". Za kreację aktorską bez fałszywych tonów i wspaniałą współpracę z partnerami.

TEATR

1. Remigiusz Brzyk - za reżyserię przedstawienia "Korzeniec" na podstawie powieści Zbigniewa Białasa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Spektakl, który w nowoczesnej formie teatralnej ukazuje, jak w historii tajemniczego morderstwa sprzed stu lat odbijają się współczesne problemy, a lokalna sosnowiecka opowieść nabiera cech uniwersalnych.

2. Kornel Mundruczó i zespół aktorski TR Warszawa - za zespołową kreację w przedstawieniu "Nietoperz". Spektakl, który rozpętuje groteskowy, muzyczno-teatralny żywioł, by zadać jedno z najpoważniejszych pytań: czy człowiek ma prawo sam zdecydować o zakończeniu swego życia?

3. Paweł Świątek - za kongenialne przełożenie prozy Doroty Masłowskiej na teatralny język w "Pawiu królowej" w Starym Teatrze w Krakowie. Spektakl będący obiecującym początkiem pracy młodego reżysera, obdarzonego oryginalną wyobraźnią sceniczną.

SZTUKI WIZUALNE

1. Zbigniew Libera - za realizowany od 2012 roku projekt "Kurator: Libera", w którym twórca polskiej sztuki krytycznej podjął się opieki nad młodymi twórcami, czyniąc z funkcji kuratora kolejny element swej artystycznej strategii.

2. Jarosław Lubiak i Małgorzata Ludwisiak - kuratorzy Muzeum Sztuki w Łodzi, autorzy wystawy "Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm", która w nowatorski sposób prezentuje spotkanie dwóch kolekcji sztuki dwudziestowiecznej: łódzkiej i berneńskiej powstałej głównie dzięki donacji szwajcarskiego przemysłowca Hermanna Rupfa.

3. Agnieszka Polska - artystka sztuk wizualnych, której prace prezentowano w londyńskiej galerii Tate Modern i która w 2012 roku zrealizowała film "Włosy" - własne spojrzenie na fenomen ruchu hipisowskiego.

MENEDŻER KULTURY

1. Roman Gutek - za działania, które służą promocji autorskiego kina na polskich ekranach: otwarcie największego w Europie art-house'u, rozwój Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i festiwali filmowych, które corocznie ściągają tłumy kinomanów z Polski i ze świata.

2. Szymon Holcman - za osiągnięcia wydawnictwa Kultura Gniewu, które skutecznie wprowadza literaturę komiksową do głównego nurtu naszej kultury, popularyzuje klasykę światowego komiksu oraz odważnie publikuje twórczość polskich autorów.

3. Violetta Łabanow - prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich" za realizację edukacyjnego projektu Smykofonia, dzięki któremu dzieci i ich opiekunowie wspólnie poznają jak piękną sztuką jest muzyka.

KULTURA W SIECI

1. Otwarta Zachęta - za uruchomienie portalu internetowego otwartazacheta.pl, demonstrującego jak publiczna instytucja kultury może udostępnić w sieci swoje zasoby, dzielić się kulturą i traktować odbiorcę wirtualnego na równi z realnym.

2. Serwis crowdfundingowy www.wspieramkulture.pl - za stworzenie nowego narzędzia finansowania projektów kulturalnych, pomoc w realizacji marzeń twórców i zachętę dla odbiorców do bezpośredniego wspierania najciekawszych inicjatyw.

SUPERGWARANCJE

Krzysztof Penderecki

Mistrz polskiej muzyki współczesnej. Za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych konwencji, za budowanie nowych mostów z wielowiekową tradycją muzyczną, i za niezmienną otwartość na eksperymenty i artystyczne poszukiwania. Jego nazwisko od lat pozostaje symbolem najwyższej artystycznej jakości, a jego twórczość staje się inspiracją dla kolejnych generacji muzyków nie tylko klasycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji