Artykuły

Olsztyn. Prapremiera "Ostatniej nocy Don Juana"

23 marca w Olsztyńskim Teatrze Lalek prapremiera polska "Ostatniej nocy Don Juana" Edomnda Rostanda w tłumaczeniu Zbigniewa Głowackiego i reżyserii Julii Mark.

Ostatnia noc Don Juana, to polska prapremiera dramatu Edmonda Rostanda (1868 - 1918) - francuskiego pisarza i poety. Popularnego dramaturga francuskiego neoromantyzmu, autora wodewilów, komedii i melodramatów, członka Akademii Francuskiej. Wśród jego utworów wymienić należy: Romantycznych, Orlątko, czy Koguta. Najbardziej jednak znaną i docenioną przez publiczność jest komedia bohaterska Cyrano de Bergerac, grana niemal na wszystkich scenach świata oraz wielokrotnie ekranizowana. Ostatnia noc Don Juana nie została dokończona z powodu śmierci autora. Ukazała drukiem się w 1921 r. Dramat ten w ciekawy sposób ujmuje wiecznie fascynujący literatów temat. Jest to, jak gdyby, ciąg dalszy akcji dramatu Moliera Don Juan.

Prapremierowego w Polsce tłumaczenia dramatu, który ukazał się w Antologii Klasycznych Tekstów Teatru Lalek ( PWST Wrocław), dokonał Zbigniew Głowacki, reżyser teatralny, a od 2005 r. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Współczesnej interpretacji neoromantycznego tekstu Edmonda Rostanda podjęli się znani i cenieni krakowscy twórcy:

Julia Mark (Pawłowska) - reżyserka młodego pokolenia, absolwentka Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie i Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Zwyciężczyni Konkursu Reżyserskiego zorganizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów była asystentką Mikołaja Grabowskiego, Bogdana Hussakowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza.

Debiutowała "Miłością Fedry" Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Pracuje zarówno w teatrze lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dziecięcej ( m.in. "Alicję w krainie czarów" L. Carolla, "Piotrusia Pana" J.M. Barrie), jak i dramatycznym, reżyserując sztuki współczesne.

Joanna Braun- Joanna Braun- scenografka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1967 r.). Debiutowała w 1968 r. tworząc scenografię do "Skąpca" Moliera w krakowskim Teatrze Groteska. Autorka scenografii, kostiumów, lalek, masek, obiektów animowanych do ponad 133 spektakli w teatrach dramatycznych, lalkowych , także w teatrze tańca.Od 2005 r. prowadzi zajęcia ( konwersatorium ) na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Ma na swoim koncie kilka indywidualnych wystaw, w tym kilkakrotnie podejmowany temat Infantek i Infamek. Jej teksty, opinie i impresje pojawiają się na łamach Didaskaliów i Teatru Lalek.

Wojciech Długosz - (znany także jako DJ Krime lub Mr. Krime) - polski DJ, muzyk i producent, pionier turntablismu w Polsce. Obecny na scenie muzycznej od 1994 r. Wyróżniony w wielu konkursach dj'skich m.in. Vestax Extravaganza Eastern Europe 2001 i 2002, ITF Poland 2003. Obecnie juror wielu prestiżowych konkursów. Współpracuje ze środowiskiem jazzowym, prowadzi warsztaty dla młodych adeptów sztuki skreczowania, jak również muzyczne w ramach m.in International Summer Jazz Academy w Krakowie, czy Karimski Workshop w Leoncinie. Jest kolekcjonerem płyt winylowych, miłośnikiem muzyki funk, soul i jazz, i każdej ciekawej/wartościowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji