Artykuły

Berlin. Przeczytają Zytę Rudzką w w Maxim Gorki Theater

Czytanie sceniczne dramatu Zyty Rudzkiej "Zimny bufet" w reżyserii Bożeny Baranowskiej to kolejne wydarzenie z cyklu współczesnej dramaturgii polskiej w Maxim Gorki Theater. Premiera odbędzie się 18 marca dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Berlinie, Europejskiego Instytutu Teatralnego ETI w Berlinie, wydziału germanistyki Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Teatru Maksyma Gorkiego.

Punktem wyjścia dramatu jest śmierć chorej na Alzheimera matki Antosia i Rdzawej. Rodzeństwo spotyka się pierwszy raz od pięciu lat, po śmierci matki. Rozmowy prowadzone pomiędzy dziećmi a matką, w czasie ceremonii pogrzebowych, odsłaniają stopniowo kulisy ich wspólnego życia: życia bez ojca, w domu pozbawionym czułości z wiecznie narzekającą, chorą matką, która w końcu wymagała ich opieki. Okazuje się, że jeszcze za życia matki doszło do zerwania więzi rodzinnych. Rodzeństwo bierze udział w pewnego rodzaju wzajemnej spowiedzi, w trakcie której wyznają swoje nieszczęśliwe życie.

Czy uda im się poprzez rytuał wspomnień przywołać przeszłość?

***

Cykl "Czytania sceniczne" zainicjowany przez Instytut Polski w Berlinie jest prezentacją nowych polskich tekstów teatralnych. Większość tłumaczeń powstaje specjalnie na potrzeby projektu. Dotychczas udało się przedstawić kilkanaście polskich dramatów, między innymi "Piaskownicę" Michała Walczaka, "From Poland with Love" Pawła Demirskiego, "Uśmiech grejpfruta" Jana Klaty, "Trash story" Magdy Fertacz oraz "Szajbę" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Dzięki wsparciu otwartych na współpracę z Polską dyrektorów Teatru Maksyma Gorkiego, Armina Petrasa i Klausa Dörra, część z nich udało się wystawić na jednej z najciekawszych berlińskich scen teatralnych.

****

Poniedziałek 18.03.2013 20:15 Gorki Studio Berlin

Obsada

Tobias Bamborschke / Bożena Baranowska / Sophie Bogdan / Dorothee Krüger / Ute Lubosch / Marlies Ludwig

Reżyseria Bożena Baranowska

Przekład niemiecki Barbara Samborska i Aleksandra Klecha

***

Zyta Rudzka (1964), dramatopisarka, pisarka, poetka i scenarzystka filmów o sztuce. Jej sztuki drukowane były "Dialogu" i "Notatniku Teatralnym", a jej twórczość tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, włoski, czeski i francuski. Sztuka "Zimny bufet" nagrodzona została Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w 2011 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji