Artykuły

Poznań. "Dotknij teatru" w Polskim Teatrze Tańca

24 marca o godz. 17.00 zespół PTT zaprezentuje w Studio przy Koziej trzy spektakle młodych choreografów, które miały swoją premierę na VI Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca.

Będą to tytuły: "Public Space" (chor. Karol Miękina), "Ukradkiem" (chor. Tomasz Pomersbach i Katarzyna Rzetelska) oraz "Maathai" (chor. Niels Claes). Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Dotknij Teatru", przygotowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Bilety na wieczór młodych choreografów można nabywać w impresariacie PTT lub na stronie: http://zaproszenia.ptt-poznan.pl/.

"Public Space" (chor. Karol Miękina)

Człowiek jako "ostrze strzały ewolucji" znajduje w fenomenie miasta najbardziej adekwatną formę swojej egzystencji w rozwijającym się i zmieniającym świecie; na długo wiąże z miastem (i tylko z nim) ideę postępu, rozkwitu, dobrobytu, szansy jako takiej, choć ciążąca nad nim klątwa i tragiczność, szczególnie jego amoralność i zepsucie, otchłanie otwierające się w nim i kary niebieskie oczekujące go w koncepcjach eschatologicznych, prawie zawsze są zakorzenione w samej wewnętrznej istocie miasta, w jego strukturze. I im większe, bogatsze i sławniejsze jest miasto, tym straszniejszy jest jego los w urbanistycznych objawieniach od czasów starożytnych po naszą współczesność.

***

"Ukradkiem" (chor. Tomasz Pomersbach i Katarzyna Rzetelska) - na zdjęciu

Kobieta i mężczyzna uwikłani w pokrętną ekonomię pożądania, które zawsze pojawia się niespodziewanie i nie daje się opanować. Poczuciu spełnienia towarzyszy strach i niepewność, rozkosz niesie w sobie ból. Obmyślane wcześniej role niepostrzeżenie wymykają się spod kontroli i stają się płynne. Kusiciel staje się ofiarą, zdobywca prześladowanym, a stale łaknące ciała demaskują groteskowe oblicze człowieka.

"Ludzie i owady, inne zwierzęta zresztą też, zdają się zmierzać do jakiegoś celu, ich ruchy są szybkie i celowe (...)."

"Mapa i terytorium", M. Houellebecq

***

"Maathai" (chor. Niels Claes)

Tytuł spektaklu pochodzi od nazwiska Wangari Maathai - pierwszej Afrykanki, która została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla. Była ona założycielką Ruchu Zielonego Pasa, którego głównym zadaniem jest walka o prawa kobiet.

Choreograf o swojej pracy mówi: "Wyobraź sobie, że jesteś uwięziony w ciele, które nie pozostawia ci wolności dokonywania własnych wyborów. Jak byś się czuł? Co byś myślał?..."

Cena biletów: 15/30 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji