Artykuły

Szczecin. Premierowy monodram Mariana Dworakowskiego

"Słowo jest ogień" - monodram Mariana Dworakowskiego złożony z najważniejszych tekstów polskich romantyków już od przyszłego tygodnia będzie można oglądać na najmłodszej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie - w Teatrze Małym.

Premiera spektaklu, który jako pierwszy będzie reprezentował nowy nurt teatru przy Deptaku Bogusława - Scena Propozycji Aktorskich - odbędzie się 22 marca i będzie można oglądać także przez kolejne dni, wejdzie też na stałe do repertuaru Teatru Współczesnego.

Co zobaczymy i usłyszymy w trakcie godzinnego monodramu? Klamrą spinającą scenariusz złożony z najważniejszych tekstów romantycznych (m.in. "Wielka improwizacja", czy "Fortepian Szopena") są wspomnienia Cypriana Kamila Norwida znajdujące się m.in. w utworze "Czarne kwiaty". Opisuje on tam swoje spotkania z pisarzami, bo faktem biograficznym z życia słynnych romantyków jest to, że to właśnie Paryż pierwszej połowy XIX był ich miejscem życia i twórczości, a oni sami doskonale się znali.

O spektaklu przygotowanym na scenę Teatru Małego Marian Dworakowski mówi:

Celem przedsięwzięcia jest nie tyle stworzenie czegoś w rodzaju "współczesnego muzeum języka polskiego", czy kolokwium z epoki romantyzmu. Ten zbiór bezcennych pozycji naszego kanonu kulturowego podejmuje szerokie spektrum zagadnień (literackich, filozoficznych, moralnych czy patriotycznych), które mogą stanowić przyczynek do dyskusji o epoce polskiego romantyzmu, jego wpływie na naszą tradycję i kulturę, czy też rolę i postawę polskiego obywatela.

Spektakl, zrealizowany w konwencji "wywiedzione ze słowa", gdzie główną rolę odgrywa podane z wrażliwością i aktorskim kunsztem słowo poetyckie, jest propozycją zarówno dla wielbicieli poezji, jak i ma charakter edukacyjny. Premierze będą towarzyszyć materiały dla uczniów szkół ponadpodstawowych pod hasłem "Biografia romantyczna". Bilety na spektakl kosztują: 25 i 30 zł, dla grup zorganizowanych - 16 zł.

Marian Dworakowski - Absolwent Wydziału Aktorskiego Państowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1976), aktor teatralny (w tym Teatru Telewizji) i filmowy, reżyser. Występował na scenach polskich oraz m.in. na scenie Volkstheater w Wiedniu, australijskiego The Bell Shakespeare Company, Sydney Theatre Company, State Theatre Company of S.A., Griffin Theatre, Nimrod Theatre, Australian Opera. W 1996 roku wyreżyserował "Hamleta" w New Theatre w Sydney. Wydał zbiory poezji: "Na biegunach" (1995), "Ashes of Thoughts" (1995), "Szklanka mleka dla olbrzyma" (1996), "Wiersze i niewiersze" (2002). W Teatrze Współczesnym w Szczecinie pracuje od sezonu artystycznego 1997/98. Po kilkuletniej przerwie - z powrotem od sezonu 2010/11. Na scenie Teatru Współczesnego można go oglądać m.in. w "Panu Tadeuszu" w reż. Ireny Jun w roli Adama Mickiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji