Artykuły

Wrocław. Edukacja i magiel w Polskim

Wykład o Brunonie Schulzu w ramach Wszechnicy Teatralnej i spotkanie z Tomaszem Lulkiem to najbliższe wydarzenia edukacyjne w Teatrze Polskim.

Czy sklepy cynamonowe istniały naprawdę? Dlaczego Bianka była cała szara i skąd swoją nazwę wzięła Ulica Krokodyli?

Bruno Schulz całe życie spędził w Drohobyczu, mieście, w którym spotykają się trzy kultury: polska, ukraińska i żydowska, gdzie obok siebie stoją wpisana na listę UNESCO cerkiew św. Jura, polski kościół i piękna, zniszczona synagoga. Zapytany o najpiękniejsze miejsce na ziemi, Bohumil Hrabal odpowiedział, że Drohobycz, w którym nigdy nie był, jednak sugestywny opis tego mitycznego miejsca, jaki znalazł na kartach Schulzowskich opowiadań, kazał mu już zawsze o nim marzyć. Spacerując ulicami tego ukraińskiego miasta, leżącego niedaleko Lwowa, jak prawdziwi detektywi odnajdujemy miejsca ze Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod Klepsydrą oraz grafik z Xięgi Bałwochwalczej: dom, w którym Schulz mieszkał, gimnazjum Władysława Jagiełły, do którego uczęszczał i w którym później uczył rysunku, "zepsutą" dzielnicę, willę gestapowca Feliksa Landaua, gdzie namalował bajkowe freski, rynek, wreszcie małą uliczkę, na której zastrzelono go w czarny czwartek 1942 roku. Co dwa lata do Drohobycza przyjeżdżają tłumacze jego prozy, schulzolodzy, artyści, dziennikarze, wreszcie pasjonaci jego twórczości, żeby przejść z pochodniami przez wszystkie te miejsca, czytać fragmenty jego książek, rozmawiać o tym niezwykłym pisarzu, oglądać spektakle, wernisaże i rozwiązywać kolejne zagadki tego niewielkiego, drobnego człowieka, wielkiego pisarza. Zapraszam na spacer śladami Schulza.

WSZECHNICA TEATRALNA - Bruno Schulz w regionach wielkiej herezji

20.03.2013, godz. 11:00

Scena Kameralna / Wszechnica Teatralna

Wykład pt. Bruno Schulz w regionach wielkiej herezji poprowadzi Anna Wojciechowska.

Czas trwania: 60 minut

***

W środę 20 marca 2013 o godzinie 12:15 na Scenie Kameralnej odbędzie się pierwszy w tym sezonie Mały Magiel sztuk, którego gościem będzie absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, z Teatrem Polskim we Wrocławiu związany od roku 1985 - Tomasz Lulek.

Spotkanie poprowadzą licealistki z I LO we Wrocławiu: Aleksandra Mielczarek i Dominika Wójcik.

Mały Magiel sztuk przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Uwaga - liczba miejsc ograniczona, rezerwacje:

nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl.

MAŁY MAGIEL SZTUK Z TOMASZEM LULKIEM

20.03.2013, godz. 12:15

Scena Kameralna / Mały Magiel sztuk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji