Artykuły

Gliwice. Dotknij Teatru w GTM

W Gliwickim Teatrze Muzycznym - z racji międzynarodowego charakteru wydarzenia - dzień ten upłynie pod znakiem kultury rosyjskiej.

Międzynarodowy Dzień Teatru to największe święto sceny, które na całym świecie obchodzone jest na wiele różnych sposobów. Spektakle można oglądać prawie przez cały rok, jednak to właśnie tego wyjątkowego dnia widzowie mogą doświadczyć teatralnej rzeczywistości w sposób najpełniejszy. W Polsce pieczę nad celebracją tego wydarzenia objął Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka z Łodzi. Są oni organizatorami projektu "Dotknij teatru", który zrzesza teatry oraz instytucje kulturalne w całym kraju, w celu przybliżenia widzom tej dziedziny sztuki. Nazwa akcji nawiązuje do różnych sposobów doświadczania, jakie proponowane są tego dnia teatralnej publiczności, a także wskazuje na szeroką grupę odbiorców, do których jest kierowana.

W Gliwickim Teatrze Muzycznym - z racji międzynarodowego charakteru wydarzenia - dzień ten upłynie pod znakiem kultury rosyjskiej. Naszych najmłodszych widzów zapraszamy do stworzenia kokoszników - charakterystycznego kobiecego nakrycia głowy, które podczas eleganckiego balu niewątpliwie uświetni głowę każdej kobiety (również tej najmniejszej). Tym, którzy od prac plastycznych wolą zabawę ruchową, proponujemy naukę ludowych tańców oraz zabaw rosyjskich. W programie przewidujemy naukę trepaka oraz kazaczoka. Ten pierwszy to słynny taniec z przytupami, którego najsłynniejsza realizacja znana jest z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego. Drugiego z nich nie trzeba nikomu przedstawiać - energiczny taniec z podskokami i przysiadami jest jedną z najpopularniejszych wschodnich rozrywek.

Wieczorem natomiast zapraszamy na dramat muzyczny "Anna Karenina" [na zdjęciu]. Zaadaptowana przez naszego kierownika artystycznego, Krzysztofa Korwin Piotrowskiego, a wyreżyserowana przez Józefa Opalskiego powieść Lwa Tołstoja, to poruszająca opowieść miłosna, ukazana na tle historii oraz kultury Carskiej Rosji. Podczas spektaklu będziemy mogli podziwiać m.in. piękne kokoszniki oraz choreografię autorstwa Jacka Badurka, inspirowaną ludowymi tańcami rosyjskimi. Dotknijcie teatru razem z Gliwickim Teatrem Muzycznym!

***

23 marca 2013 /sobota/

- godz. 14.30 - sala bankietowa GTM przy Nowym Świecie

ROSYJSKIE KOKOSZNIKI - warsztaty plastyczne dla dzieci od 6 lat

- godz. 15.00 - sala baletowa GTM przy Nowym Świecie

TAŃCE I ZABAWY ROSYJSKIE - warsztaty taneczne dla dzieci od 5 lat

- godz. 16.00 - sala bankietowa GTM przy Nowym Świecie

ROSYJSKIE KOKOSZNIKI - warsztaty plastyczne dla dzieci od 6 lat

- godz. 16.30 - sala baletowa GTM przy Nowym Świecie

TAŃCE I ZABAWY ROSYJSKIE - warsztaty taneczne dla dzieci od 5 lat

BILETY wstępu na warsztaty: 5 zł

- godz. 18.00 - scena GTM przy Nowym Świecie

ANNA KARENINA - dramat muzyczny w 3 aktach

BILETY wstępu na spektakl: od 21 do 36 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji