Artykuły

Śląsk/Małopolska. W poniedziałek rusza projekt "Dotknij Teatru"

Spektakle, warsztaty edukacyjne, zwiedzania teatrów i spotkania z twórcami przygotowały krakowskie i śląskie instytucje kultury w ramach ogólnopolskiego projektu "Dotknij Teatru". Ruszy on w poniedziałek.

Projekt "Dotknij Teatru", realizowany w dniach 18-28 marca, uświetni Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony 27 marca od 1962 r.

W krakowskie obchody włączą się m.in.: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (główny koordynator krakowskich obchodów), Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr Ludowy, Teatr Bagatela, Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Nowy, Teatr KTO, Teatr BARAKAH.

Z kolei na Śląsku w projekcie wezmą udział m.in.: Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Rozrywki z Chorzowa, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatr Nowy z Zabrza, Opera Śląska w Bytomiu, Śląski Teatr Tańca w Bytomiu.

W Starym Teatrze w Krakowie, w ramach projektu, 23 marca na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera "Pocztu Królów Polskich" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Kolejne pokazy sztuki widzowie zobaczą: 24, 26, 27 i 28 marca. Produkcja spektaklu została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Premierę "Pocztu Królów Polskich" poprzedzi - od 19 do 22 marca - cykl warsztatów i improwizacji. Ich celem będzie wypracowanie pomysłów na nowe sztuki teatralne inspirowane historią I Rzeczpospolitej i jej władców. W warsztatach udział wezmą cztery grupy, składające się z reżysera oraz aktorów Starego Teatru. Zespoły będą się spotykać codziennie rano, aby analizować fragmenty kronik historycznych i dokumenty. Wieczorami zaś, w sali Muzeum Starego Teatru, publicznie będą prezentować improwizowane sceny powstałe na podstawie tekstów historycznych.

Happening "Wesele" to jedno z wydarzeń, które w ramach projektu zorganizuje Teatr KTO. 27 marca korowód weselny wyruszy sprzed Teatru KTO, przejdzie ulicą Karmelicką, Rynkiem Głównym, aby dotrzeć do baru mlecznego przy ulicy Grodzkiej. Tam odbędzie się "przyjęcie weselne" z udziałem aktorów i statystów. W trakcie powrotnego pochodu do Teatru KTO jego pracownicy będą się zatrzymywać, by wejść w interakcję z przechodniami. "Mamy nadzieję, że taki barwny korowód okaże się interesującą propozycją dla krakowian i turystów" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej przedstawicielka teatru Danuta Różycka.

Teatr Ludowy wystawi m.in. "Kota w butach" w reż. Jarosława Szweca i "Peggy Pickit widzi twarz Boga" w reż. Grzegorza Kempinsky'ego. "Po spektaklach widzowie poznają zakamarki teatru i kulisy powstawania sztuk teatralnych" - mówił Jerzy Fedorowicz junior z Teatru Ludowego. Zaprosił też do udziału w spotkaniach z aktorami i realizatorami filmowymi.

Bartosz Szydłowski z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie powiedział, że obchody Międzynarodowego Dnia Teatru są okazją do "pokazania teatru od innej strony". "Bohaterowie teatru zwykle są widoczni, ale my chcemy przedstawić pracę całego zespołu" - mówił. Zapowiedział też, że widzowie, oglądając projekcję na multimedialnym ekranie, poznają m.in. pracę zespołu technicznego teatru.

Na Śląsku, obok spektakli, będzie można uczestniczyć w próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, wziąć udział w zwiedzaniu teatrów, spotkaniach z twórcami, koncertach, czy happeningach, jak również obejrzeć wystawy poświęcone teatrowi. "Widzowie poznają teatr od kuchni, a artyści podzielą się z nimi swoimi osiągnięciami i doświadczeniami" - poinformował rzecznik prasowy Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach Artur Szczęsny.

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprezentuje dramat muzyczny w trzech aktach pt. "Anna Karenina"; Teatr Rozrywki z Chorzowa zaprasza na spektakl pt. "Historia filozofii po góralsku"; Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przygotowało premierę pt. "N@pisz do mnie".

Zwiedzanie połączone z lekcją teatralną i pokazem animacji lalek zapowiada Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie; warsztaty aktorskie dla młodzieży oraz czytanie dramatu z aktorami znalazły się m.in. w programie Teatru Nowego z Zabrza; Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na wieczory z muzyką Verdiego - w programie "Rigoletto" i "Don Carlos" a Śląski Teatr Tańca w Bytomiu do udziału w warsztatach tanecznych m.in. tańca współczesnego z elementami sztuk walki.

Projekt "Dotknij Teatru" po raz pierwszy realizowany był w Łodzi w 2010 r. z inicjatywy łódzkich artystów i animatorów kultury. Liderem i koordynatorem projektu był wówczas Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W 2012 r. akcja odbyła się już w czterech województwach: łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim.

W programie tegorocznej imprezy znalazło się ponad 540 wydarzeń, w których udział wezmą widzowie 41 miast wszystkich województw. W całej Polsce projekt realizują teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji